Egészségügyi képzési központot hozott létre a budapesti Szent Margit Kórház OKJ-s végzettséget nyújtó, iskolarendszeren kívüli tanfolyamokkal – jelentették be szerdán sajtótájékoztatón. Nádori Judit, a képzési központ igazgatója közölte, februárban három képzés indul el: az általános ápolási és egészségügyi asszisztens, az egészségügyi gyakorlatvezető és a nefrológiai szakápoló. Hozzátette, az ország minden részéből várják az egészségügyi végzettséggel még nem rendelkezőket, valamint a magasabb képzettséget megszerezni vágyókat is, a végzetteknek pedig akár még álláslehetőséget is kínálnak majd. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Budapest II. és III. kerületének fideszes országgyűlési képviselője kiemelte, a kezdeményezés példa nélküli, a kórház ugyanis az első olyan egészségügyi intézmény, amely egyetemi háttér nélkül működtet egy képzési központot.
A szakképzett dolgozók utánpótlásának biztosítása elemi érdeke az egészségügynek, a kórház képzési rendszere pedig egybevág a kormány álláspontjával, miszerint kereslet alapú képzési rendszerre kell átállni, azaz olyan szakmákat kell oktatni, amelyekre valóban szükség van - mondta a miniszter. Ónodi-Szűcs Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a mostanihoz hasonló kezdeményezésekkel lehet elérni, hogy egyre több fiatal válassza hivatásául az egészségügyi szakmát.
Az államtitkár a dolgozók megbecsülésének fontosságát hangoztatta, amely elengedhetetlen az elvándorlás megállításához. 2010 előtt minden évben emelkedett a külföldön munkát vállaló orvosok és egészségügyi szakdolgozók száma, a közelmúlt intézkedéseinek köszönhetően azonban sikerült megállítani ezt a trendet – emelte ki. Az intézkedések között említette, hogy az elmúlt 16 hónapban a szakdolgozói bérek átlagosan 53 százalékkal emelkedtek, elindult a nővérszállók felújítása, milliárdokat költöttek az ápolói eszközpark megújítására, valamint ösztöndíjprogramot indítottak az egészségügyben tanulóknak.