Orbán Viktor is megemlékezett Szörényi Szabolcsról
A Kossuth-díjas zeneszerző 81 éves korában hunyt el szombaton.
Kína Orbán Viktoron keresztül terjeszti ki befolyását Európában, Orbán pedig azért vevő a kínai pénzekre, mert attól fél, hogy az „antidemokratikus” politikája miatt az EU megvonja tőle a támogatásokat – írja a német sajtó.
„Peking kihasználja az EU belső gyengeségét, hogy Európa keleti részén kiépítse hatalmát”, és erre főleg „a zárt társadalmak képviselői fogékonyak, mint Orbán Viktor magyar kormányfő” – írja a Süddeutsche Zeitung a Kína maga alá rendeli Kelet-Európát címmel közölt cikkben. Kifejtette, hogy Peking Európa keleti részén is úgy jár el, mint Ázsiában, Afrikában vagy Latin-Amerikában, vagyis „befolyást vásárol befektetésekkel”. Partnereit „kényelmes finanszírozású projektekkel csábítja”, mint például a Belgrád-Budapest vasútvonal modernizációja, és ezzel nemcsak a hazai ipar felesleges kapacitásait csökkenti, hanem „új függőségeket teremt”.
Hozzátette: „feltűnő”, hogy mennyire fogékonyak a távol-keleti „csábító szavakra” a zárt társadalmak képviselői, akik azt gondolják, hogy nemcsak befektetőre találnak, hanem „szövetségesekre a liberális demokrácia elleni harcban”. Mindez „inkább Brüsszel problémája, mintsem Pekingé”, hiszen Kína csupán kihasználja a lehetőségeket befolyásának növelésére, az EU-nak pedig „fel kell ismernie, hogy mily nagy mértékben gyengítik kifelé a belső törései és ellentmondásai” – írta a Süddeutsche Zeitung.
A Handelsblatt Kelet-Európa összebarátkozik Kínával címmel közölte szerdai számában Hans-Peter Siebenhaar írását, amely szerint Orbán Viktor számára „a szoros partneri kapcsolat Kínával nemcsak országa keleti irányú megnyitását jelenti”, hanem egy „eszközt”, amellyel „demonstrálni” lehet a „függetlenséget Brüsszeltől, ahol Orbán egyre inkább vitatott a jobboldali populista irányvonala miatt”. Az üzleti lap szerzője hozzátette, hogy „Orbán eddig az EU-s pénzekre volt utalva”, és „attól tart, hogy antidemokratikus irányvonala miatt az EU megvonja a támogatásokat”.
A Spiegel Online Kelet-Európa hódol Pekingnek – és milliárdokat remél címmel közölte Keno Verseck írását, aki kiemelte, hogy Magyarország a Kínát „leghevesebben körüludvarló kelet-európai országok közé tartozik”, és Orbán Viktor a keleti nyitás politikájával új pénzügyi forrásokat és piacokat akar megnyitni Oroszországban, Kínában és Közép-Ázsiában, hogy így ellensúlyozza az uniós támogatások 2020-tól várható csökkenését. Az ország ezzel jelzi, hogy „van élet az EU-n kívül”, azonban Peking szerepvállalása a térségben nem annyira jelentős, mint amilyennek látszik, a hivatalos adatok szerint Kína 6-8 milliárd dollárt fektetett be a régióban, míg Németországban csak 2016-ban 12 milliárd eurót – írta a Spiegel Online szerzője.
(MTI)