Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
Magyarország úgy készül, hogy az ukrán oktatási törvény ügye napirenden lesz a decemberi EU-Ukrajna társulási tanácsülésen – jelentette ki Szijjártó Péter hétfőn Luxembourgban.
Az Európai Bizottság illetékesei nem emeltek kifogást az ellen, hogy az EU-Ukrajna társulási tanács naprendre tűzze az új ukrán oktatási törvény ügyét december elején esedékes ülésén – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter Luxembourgban, az európai uniós tagországok külügyminisztereinek hétfői tanácskozását követően. Szijjártó Péter kijelentette: a kisebbségi jogok nagyon durva megsértése folyik Ukrajnában, Kijev az új oktatási törvénnyel megsérti az Európai Unióval kötött társulási megállapodását is.
A miniszter az uniós külügyminiszterek ülésén kezdeményezte, hogy az EU-Ukrajna társulási tanács nyomatékosítsa, a szerződés alapján Kijevnek a kisebbségi jogokat folyamatosan erősítenie kell. Szijjártó Péter közölte: sem Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, sem Johannes Hahn, az európai szomszédságpolitikáért és a csatlakozási tárgyalásokért felelős biztos nem emelt semmilyen kifogást. Mivel a napirendi javaslatokat az uniós bizottság terjeszti elő, Magyarország úgy készül, hogy az ukrán oktatási törvény ügye napirenden lesz a decemberi tanácsülésen – tette hozzá.
Szijjártó Péter az ülés szünetében újságíróknak elmondta, az új ukrán oktatási törvénnyel Kijev nemcsak a kisebbségi, hanem az emberi jogokat is drámai mértékben sérti. Az ukrán nyelv ismeretének bővítéséhez nem lehet eszköz a kisebbségi nyelvek korlátozása. Az ukrán nyelv oktatásának nem az a módja, hogy elveszik az anyanyelven tanulás jogát. Ez álságos, erre más módszert kell kidolgozni – húzta alá. Elmondta, az oktatási törvény nyomán – amennyiben érvényben marad – 71 magyar iskola működése lehetetlenül el, ugyanis a tíz év feletti diákokat minden tanítónak ukrán nyelven kell oktatnia, ami iskolabezárásokhoz, elbocsátásokhoz is vezethet.
Szijjártó Péter kijelentette, a magyar kormány kész a konzultációra, de annak sikere azon múlik, hogy a törvénynek azokat az elemeit, amelyek a kisebbségi jogokat „rendkívüli módon sértik” visszavonják, vagy legalább hatályát felfüggesztik. „Az ukrán kormány és a kárpátaljai magyarok vitájában mi mindig és a végsőkig a magyar közösség mellett leszünk” – fogalmazott a miniszter.
(MTI)