Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
A menedékkérők szexuális irányultsága az érintettek hozzájárulása esetén megvizsgálható pszichológiai tesztekkel – foglalt állást az Európai Bíróság főtanácsnoka azon nigériai férfi esete kapcsán, aki arra hivatkozva nyújtott be menedékkérelmet Magyarországon, hogy hazájában homoszexualitása miatt üldözik. A pszichológiai vizsgálat nem igazolta ezt, ezért a férfi beadványát elutasították.
A menedékkérők szexuális irányultsága szükség esetén, meghatározott feltételek mellett megvizsgálható pszichológiai tesztekkel, ehhez azonban az érintettek hozzájárulására van szükség – foglalt állást az Európai Bíróság főtanácsnoka csütörtökön. Az ügy előzménye, hogy egy nigériai állampolgár menedékkérelmet nyújtott be Magyarországon arra hivatkozva, hogy hazájában homoszexualitása miatt üldözik. Az ügyben pszichológus szakértőt rendeltek ki, aki azonban nem igazolta, hogy a férfi homoszexuális lenne, ezért a hatóságok elutasították a beadványát.
A határozat felülvizsgálatát végző magyar bíróságnak kételyei merültek fel azzal kapcsolatban, hogy vizsgálható-e pszichológiai tesztekkel a kérelmező szexuális orientációja, ezért az Európai Bírósághoz fordult. Nils Wahl uniós főtanácsnok – akinek állásfoglalása csak javaslat az uniós bírák számára, és nem tekinthető ítéletnek – mindenekelőtt emlékeztetett rá, hogy az uniós menekültügyi szabályok alapján a nemzeti hatóságok konkrét kérdésekben, szükség esetén kikérhetik szakértők – például pszichológusok – tanácsát.
Az előterjesztett indítvány szerint ugyanakkor a pszichológiai tesztek csak akkor fogadhatók el, ha azokhoz a kérelmező hozzájárult, és a vizsgálatok nem sértik sem az érintett méltóságát, sem pedig a jogait a magán- és a családi élet tiszteletben tartásához. A főtanácsnok kiemelte: a vizsgálatban való részvétel megtagadása nem akadályozhatja meg a hatóságokat, hogy határozatot hozzanak, azonban ennek következményeit a menedékkérőnek kell viselnie. Az alkalmazott vizsgálatoknak a tudományos közösség által általánosan elfogadott vagy legalábbis kellően megbízható módszereken, elveken kell alapulniuk – írta Wahl az állásfoglalásban.
A főtanácsnoki indítvány nem köti a bírákat az ítélet későbbi meghozatalakor. A főtanácsnok feladata, hogy pártatlanul és függetlenül eljárva a rábízott ügy jogi megoldására vonatkozó javaslatot terjesszen a bíróság elé. A tapasztalatok szerint mindazonáltal a végső ítéletek többnyire megegyeznek az előzetes állásfoglalással.
(MTI)