MSZP: Maradunk az illiberális politikánál?

2017. szeptember 01. 14:45

A kérdés az, hogy Magyarország akar-e ennek a „szuper-Európának” a részese lenni, vagy tovább folytatja az unortodox, illiberális politikáját – mondta Ujhelyi István, az MSZP alelnöke pénteki sajtótájékoztatóján.

2017. szeptember 01. 14:45

Az MSZP-s Ujhelyi István levélben fordul a parlamenti képviselővel rendelkező pártok vezetőihez, akiktől arra vár választ, hogy pártjuk támogatja-e az egységesülő „szuper-Európához” és az eurózónához való csatlakozást. Az európai parlamenti képviselő pénteki sajtótájékoztatóján levelét azzal indokolta: az Európai Unió tagállamainak nagy többsége, az európai intézmények vezetői és a német-francia tengely egy „szuper-Európa” létrehozására készül, egy olyan új európai integrációra, amely az uniós tagállamok nagy részét magában foglalja, és még több biztonságot, fejlődést és együttműködést hoz az európai polgároknak.

Európai reformok

A tagállami kormányok és az európai intézményi vezetők nagy részének elképzelése szerint ez az egységülő Európa az eurózónán alapul majd, pontosan azért, mert van egy-két olyan ország (például Magyarország és Lengyelország is) amelynek vezetői megakadályoznak minden belső változást az Európai Unión belül. Ezért nincs más lehetősége az uniós tagállamoknak, minthogy ezeket az országokat megkerülve, egy saját belső integrációt hajtsanak létre – mondta.

A szeptemberi német választásokat követően a francia és a német állam vezetői egészen biztosan bejelentik azokat a forradalmi reform javaslataikat, amelyek megváltoztatják Európát – közölte a politikus. Hozzátette: a kérdés az, hogy Magyarország akar-e ennek a „szuper-Európának” a részese lenni, vagy tovább folytatja az unortodox, illiberális politikáját, amely egészen biztosan kiszakítja az újjáalakuló európai együttműködésből a magyar lakosságot.

A  parlamenti képviselővel rendelkező pártok vezetőinek írt levelében Ujhelyi arra vár választ, hogy a pártok merre kívánják vinni Magyarországot, kifelé vagy befelé az Európai Unióból. Megjegyezte: Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének küldött levelében idéz a Fidesz 2009-es európai parlamenti választási programjából, amelyben a mostani kormánypárt fontosnak nevezte az euró bevezetését, és az európai mag-országokhoz való tartozást. Kíváncsian várom, hogy változott-e az álláspontjuk, végre békét kötnek-e a fejlődő Európával és hátat mutatnak-e a „putyini típusú orbánisztánnak” - fogalmazott az MSZP alelnöke. A csehek és a románok is jelezték csatlakozási szándékukat az eurózónához, miközben a magyar kormány még megfigyelői státuszt sem akar kérni az eurózóna pénzügyminisztereinek tanácskozásán Ujhelyi szerint.   

A kerítésről

Kérdésre válaszolva a „politikus ócska provokációnak” és „kommunikációs blöffnek” nevezte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök levélben kérte Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét arra, hogy a brüsszeli testület 50 százalékban járuljon hozzá a magyar határvédelmi költségekhez. Szerinte ugyanis bármit is válaszol Brüsszel, Orbán Viktor ezt belpolitikai játszmája részeként fogja kommunikálni. Hangsúlyozta: „az Európai Unió költségvetése nem arra való, hogy Orbán hatalmi játékát finanszírozzák belőle”.

Arra a kérdésre, hogy jogos lehet-e a magyar kormány követelése, az MSZP-s politikus azt mondta: az EU-nak és benne Magyarországnak egy közös védelmi politika az érdeke, de ha ezt egy tagállam kijátssza, és kizárólag kommunikációs, politikai eszköznek tekinti Európa vagy Magyarország megvédését, azzal az európai intézmények nem tudnak mit kezdeni. Szerinte mindenki tudja, még a fideszes politikusok is bevallották, hogy az ország biztonságát nem önmagában egy kerítés védi, hanem az, hogy az Európai Unió megállapodott Törökországgal. Ugyanakkor megerősítette: ha a magyar lakosság biztonságérzetét ez növeli, akkor a kerítés továbbra is állva marad a Botka-kormány idején is.

Belső ügyek

A Czeglédy-ügyre vonatkozó kérdésre válaszolva Ujhelyi István azt mondta: az MSZP-nek nincs köze ehhez a bűnügyhöz.

Arról, hogy Demeter Márta, volt MSZP-s képviselő az LMP-frakcióba ül át, az MSZP alelnöke azt mondta: az LMP-frakció egy taggal bővült, de az ellenzék létszámában nem történt változás, így ez nem befolyásolja a parlamenti munkát. Hozzátette: Demeter Márta az MSZP múltját bírálta és nem azt a politikát, amit Botka László képvisel.

(MTI)

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dénia
2017. szeptember 03. 12:18
Az a baj, hogy ez nektek már nem kérdés, meg a nyugati politikusoknak, hanem sunyiban becsempészett terv az európai egyesült államok. És most már úgy tesz a nyugat is, meg ti is, mint ha eddig is ez lett volna és nincs is miről beszélni.
catalina9
2017. szeptember 03. 11:57
egy morális lődörgő..
vizesnyolcas
2017. szeptember 02. 15:19
Önértékelési zavarában ez a fazon egy nagy ívű politikusi pályát képzelt el magának. Most, hogy már neki is derengeni kezd, hogy az elképzeléseiből nem lesz semmi, kezd megőrülni.
Kala pál
2017. szeptember 02. 07:58
Elnézve az ábrázatodat, nem bírod a tempót Szanyival!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!