Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
A terrorizmus és a bevándorlás igenis összefügg, hiszen a nemrég történt merényleteket „vagy illegális bevándorlók követték el vagy korábbi bevándorló családok leszármazottjai” – nyilatkozta hétfőn Szijjártó Péter az M1-nek.
Nem lehet a terrorról távoli veszélyként beszélni a spanyolországi, franciaországi, németországi, belgiumi és nagy-britanniai merényletek után – mondta Szijjártó Péter az M1 reggeli műsorában. A miniszter szerint ezeknek a támadásoknak közük volt a bevándorláshoz, hiszen „vagy illegális bevándorlók követték el vagy korábbi bevándorló családok leszármazottjai”.
Holland-ügy
Van egy bevándorláspárti holland kormány, amelynek az álláspontját képviseli a bevándorláspárti holland nagykövet, és van egy biztonságpárti magyar kormány, amely világossá tette, hogy nem enged be illegális bevándorlókat a saját területére, és nem szeretné, ha illegális bevándorlók árasztanák el Európát – mondta a külügyi tárca vezetője.
Gajus Scheltema távozó budapesti holland nagykövet egy lapinterjúban beszélt arról, hogy „ha a veszély távol van tőlünk, jóval nagyobbnak tűnik”, és arra a riporteri felvetésre, hogy a barcelonai támadás is azt jelzi, a veszély nincs olyan messze, azt válaszolta: „autósmerénylet bárhol történhet”.
A magyar kormány nem fogadja el, hogy autós merényletek, ahogy a miniszter fogalmazott, „azok, úgy vannak, mi azt szeretnénk, ha nem lennének”.
A nagykövet az interjúban azt is állította: a szélsőséges iszlamisták „ugyanolyan elv mentén kreálnak ellenséget, mint a magyar kormány”. Szijjártó Péter az utóbbi állítás miatt konzultációra hazarendelte Magyarország hollandiai nagykövetét, a miniszter szerint ugyanis elfogadhatatlan, hogy egy nagykövet egyenlőségjelet tesz a terroristák és Magyarország, a magyar kormány közé. A kormánypárti politikus hozzátette: nagyra értékeli, hogy a holland külügyminiszter már pénteken felhívta, és elhatárolódott Gajus Scheltema terrorizmussal kapcsolatos mondatától. A külgazdasági és külügyminiszter leszögezte: nem akarja élezni a két ország konfliktusát, hétfőn konzultál a hazarendelt nagykövettel, és ezután döntenek a következő lépésről.
Német-ügy
Angela Merkel német kancellár a Welt am Sonntag című német lapban vasárnap azt nyilatkozta, Magyarország 2015-ben megtévesztette a bevándorlókat, akik ezért indultak gyalog Ausztria és Németország felé. Szijjártó Péter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában reagált a kancellár szavaira.
A külügyminiszter ezzel kapcsolatban kifejtette: „Magyarországon soha senki nem tévesztette meg az illegális bevándorlókat”.
A miniszter álláspontja szerint Magyarország mindig azt az álláspontot képviselte, hogy az európai szabályokat be kell tartani, illegálisan nem lehet bejönni az Európai Unió területére, és, ha valaki menekültkérelmet ad be, akkor az adott uniós tagállam területén belül kell megvárnia az eljárás végét.
„Azok után azonban, hogy Németországban elhangzottak azok a nyilatkozatok, hogy, ha valaki Szíriából jön, és akármilyen úton is, de eljut Németországba, a szükséges menekültjogi eljárásokat Németországban le fogják folytatni, ezután mindenfajta együttműködési lehetőség megszűnt az ideérkező illegális bevándorlókkal, ők Németországba akartak menni. Tehát sajnos ez egy összetett probléma volt 2015-ben” – zárta válaszát Szijjártó Péter.
(MTI)