A nagyobb ellenzéki pártok egyetértenek abban, hogy szükség van a nyugdíjrendszer reformjára, a minimális juttatás emelésére – derült ki a Nyugdíjasok Országos Szövetségének csütörtöki budapesti pártelnöki fórumán.
MSZP: Tizenharmadik havi nyugdíjat!
Molnár Gyula (MSZP) szerint legalább meg kell duplázni a minimálnyugdíjat, az átlagosnál nagyobb mértékben kell emelni a százezer forint alatti juttatásokat, valamint kifizetési plafonra van szükség. Annak a véleményének adva hangot, hogy a jelenlegi hatalom a nyugdíj terén is inkább a gazdagabbakat támogatja, azt hangsúlyozta, kiszámítható, biztonságos és fenntartható rendszerre van szükség, amelyben alkotmányossá kell tenni a nyugdíjhoz való jogot.
Molnár Gyula a szocialisták kormányra kerülése esetén a következőket ígérte a szépkorúaknak:
- Visszaállítanák a 13. havi nyugdíjat, avagy egy ahhoz hasonló juttatást
- Megdupláznák a minimálnyudíjat, kifizetési plafont hoznának létre
- Emelnék a százezer forint alatti juttatásokat
- 62 éves kortól fogva rugalmassá válna a nyugdíjba vonulás
- Áttekintenék a rokkantnyugdíjazás rendszerét
- Javítanának az egészségügy és az abban dolgozók finanszírozásán,
- Csökkentenék az ellátásban mutatkozó területi különbségeket.
A szocialista pártelnök szerint – az állam és az önkormányzatok együttműködésében – meg kell duplázni a szociális otthonok számát, a bekerülésnél a rászorultsági szempontokat előtérbe tolni, a krónikus betegséggel küzdő idősek pedig szakorvosi javaslatra ingyen kaphatnák gyógyszereiket.
Jobbik: A bérunió hozza el a nyugdíjuniót
Vona Gábor Jobbik-elnök az igazságosabb elosztás fontosságát emelte ki:
- A Jobbik kormányra kerülése esetén nyugdíjat emelnének
- Erősítenék a gyógyszerár-támogatási rendszert
- Csökkentenék főként a családok és az idősek által vásárolt termékek áfáját
- Fejlesztenék az idősotthonokat
- A kultúrát helybe hozó Nemzeti Vándorszínházat hoznának létre
Mint mondta, az idősügyet „ki kell szabadítani a pártpolitika fogságából”, mert nem egy-egy ciklusra szóló válaszokra van szükség; vissza kell állítani az Idősügyi Tanácsot, szociális hozzájárulási adó helyett ismét járulékká kell tenni ezt a közterhet. Megjegyezte: a rendszer helyrebillentését segíti, ha többen dolgoznak magasabb bérért, így több járulék folyik be, megemlítve, hogy míg az uniós átlag szerint a GDP 12 százalékát fordítják nyugdíjfizetésre, addig Magyarországon 9 százalék ez az arány.