Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
A Momentum a holnapi nap során a Kúriához fordul felülvizsgálatért. Bízunk benne, hogy az NVB-vel ellentétben a Kúria szakmai érvek mentén fog dönteni a helyes jogi álláspont megállapítása érdekében.
„Az elmúlt 27 évben bizonyította a politikai elit, hogy a miniszterelnök körül létrejövő hatalomkoncentráció nem egészséges. Nem egészséges az, hogy bizonyos személyek 10-15 évig ülnek a miniszterelnöki székben, teljesen elvesztve ezzel a realitásérzéküket és elfelejtve azt, hogy kiknek az érdekeit hivatottak szolgálni. A hatalomhoz való kényszeres ragaszkodásukban kormányzásuk kamukormányzásba csap át: az ország nyugodt fejlődése helyett már csak saját hatalmi pozíciójukért küzdenek.
Hogy ezt megakadályozzuk, a Momentum népszavazást kezdeményezett a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) arról, hogy ne lehessen olyan személy miniszterelnök, akit az Országgyűlés korábban már kétszer javasolt a pozícióra. A kezdeményezést a közvéleménykutatások szerint a magyarok csaknem ⅔-ada támogatja.
Tegnap a NVB a Momentum mindkét népszavazási kérdését visszautasította, annak ellenére, hogy azok jogilag helyesek voltak. Ezzel az NVB Orbán hatalmát védi ahelyett, hogy független szervként az emberek érdekeit és a társadalmi párbeszédet szolgálnák.
Az NVB két jogi “érvvel” indokolta a kérdések elutasítását.
Először is szerintük a kérdés Alaptörvény módosításra irányul, ezért nem lehet róla népszavazást tartani. Ez az érvelés nem állja meg a helyét. A kérdés szövegében is benne van, hogy nem az Alaptörvényt, hanem a kormány tagjainak jogállásáról szóló törvényt kell módosítani. Azt a törvényt, amely szabályozza a miniszterelnök választhatóságának feltételeit: például kimondja, hogy csak olyan személy lehet miniszterelnök, aki büntetlen előéletű. A Momentum népszavazási kérdése ezen feltételek mellé emelné be azt, hogy ne lehessen olyan személy miniszterelnök, akit már korábban kétszer megválasztott az Országgyűlés. Ebből kifolyólag tehát egyértelmű, hogy a kérdés nem irányul Alaptörvény módosításra. Sajnos az NVB nem indokolta meg, hogy szerintük miért irányulna a kérdés Alaptörvény módosításra, ezért nem tudjuk, hogy ők miért gondolják másképp.
Másodrészt az NVB szerint nem egyértelmű, hogy a kérdés csak két egymást követő ciklusra vonatkozik vagy megszakításokkal is érvényes. Mivel a kérdés csak annyit mond ki, hogy akit már kétszer megválasztottak, azt ne lehessen harmadszor is megválasztani, ezért egyértelmű, hogy a kérdés nem csak egymást követő ciklusokra vonatkozik. Az NVB egy gumifogalmat használva akarja megerősíteni a jogilag gyenge érvelését.
A Momentum a holnapi nap során a Kúriához fordul felülvizsgálatért. Bízunk benne, hogy az NVB-vel ellentétben a Kúria szakmai érvek mentén fog dönteni a helyes jogi álláspont megállapítása érdekében. 90 napjuk lesz a döntésre: bízunk abban, hogy minél hamarabb érdemi párbeszédet folytathatunk a magyar emberekkel is a kérdésről.”