Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A CEU ügyében elvszerűen döntött, az egyetemet pedig nem akarja elüldözni a kormány – mondta Áder János köztársasági elnök a budapesti Trefort Gimnáziumban, diákok kérdéseire válaszolva.
Meglátogatta a budapesti Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumot Áder János köztársasági elnök. A diákok aktuális politikai ügyekről kérdezték Ádert.
A CEU kapcsán Áder az Index tudósítása szerint azt mondta: a népszerűség és az elvszerűség között kellett döntenie. Bizonyosan népszerűbb lett volna, ha visszaküldi a törvényt az országgyűlésnek, de ő az elvszerűséget választotta, amit a törvények, az alaptörvény és államfői hivatala jelöl ki számára.
Áder Jánosnak javaslata is van: szerinte a CEU-nak nem is kellene létrehoznia egy egyetemet az USA-ban, csak meg kellene állapodnia egy New York államban működő, létező egyetemmel, hogy az végezze ottani képzéseit.
Szerinte egyébként a CEU fontos értékteremtő intézmény, a magyar kormány pedig nem akarja elüldözni azt Magyarországról.
Ádert a paksi bővítésről is kérdezték. Azt mondta: hiába olcsóbb a szél- és a napenergia, amíg ezt nem lehet biztonságosan és hatékonyan tárolni, szükség van egy alaperőműre, ami az ország ellátását biztosítja. Ez pedig Magyarország döntése nyomán a nukleáris energián alapszik. Ezzel kapcsolatban a legfontosabb a biztonság, mondta Áder. Egy másik kérdésre az államfő azt mondta: ha sikerül erről olyan népszavazási kérdést benyújtani, amit a választási bizottság elfogad, akkor népszavazást is lehet tartani erről a kérdésről – írja az Index.