Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Arra kéri a Demokratikus Koalíció az Európai Bizottságot, hogy vizsgálják ki az oktatás támogatására adott uniós források itthoni sorsát. Az ellenzéki párt szerint az oktatási kormányzat elárulta a magyar fiatalok jövőjét.
Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője arra kéri az Európai Bizottságot, hogy vizsgálják ki az oktatás támogatására adott uniós források magyarországi sorsát. A politikus hangsúlyozta, hogy ha a vizsgálat problémákat tár fel, akkor az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz (OLAF) fordul.
Niedermüller pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az oktatási kormányzat elmúlt években lényegében értelmetlen, sokszor kimondottan káros projektre költött közel 36 milliárd forintnyi uniós támogatást. Hangsúlyozta, hogy az uniós forrásokból az oktatási kormányzat 4,6 milliárd forintot használt fel a tananyagok fejlesztésére, miközben 9 milliárdot költöttek a két nagy tankönyvkiadó megvásárlására. A tankönyvek cseréjére fordított források megközelítik a húsz milliárdot, közel 3 és fél milliárd forint ment el a pedagógiai szakmai ellenőrzési rendszerre – említett további példákat. Eközben azért kellett 11,2 milliárdot költeni a pedagógusképzés új rendszerének létrehozására, mert államosították a tanártovábbképzést – tette hozzá.
A Demokratikus Koalíció szerint az oktatási kormányzat ezzel elárulta a magyar fiatalok jövőjét – jelentette ki. Kitért arra is, hogy pénteken Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, hogy „2010-ben egy anyagilag és szakmailag is megbukott közoktatási rendszert vett át”. Niedermüller Péter azt mondta, „ez a szokásos kormányzati hazudozás, ebből egyetlen szó sem igaz”.
Csütörtökön Hadházy Ákos, az LMP antikorrupciós szakszóvivője, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a kormány előre kitervelt módon „ellopta az oktatási reformot”, ezért az ellenzéki párt hűtlen kezelés és hivatali visszaélés gyanúja miatt több oktatási háttérszervezet ügyében is feljelentést tesz. Az Oktatási Hivatal (OH) aznapi válaszában azt írta: az ellenzék összehangolt támadást folytat az állami oktatásirányítás ellen, és egyben visszautasítják a sajtóban megjelent megalapozatlan vádakat.