A védelmi miniszterek ülésén elhangzott, hogy a NATO gyorsan bevethető erőinek szükség esetén készen kell állniuk az esetleges törökországi alkalmazásra is. A korábban Törökország szíriai határának közelében telepített Patriot légvédelmi rakétarendszereket ugyanakkor – a hollandok és az amerikaiak után – hamarosan a németek is leszerelik. Egyelőre nem világos, hogy más NATO-tagországok pótolják-e ezt a légvédelmi képességet hasonló eszközökkel.
Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere a hírre úgy reagált: a NATO parancsnoki központ komoly presztízsértékkel bír a város számára. Hangsúlyozta: Székesfehérvár katonaváros, hagyományosan kötődik a honvédelem ügyéhez. Ezt erősíti a most tervezett központ városbeli kialakítása – tette hozzá. A városvezető felhívta a figyelmet arra, hogy ilyen nemzetközi NATO szervezeti elem Magyarországra még nem települt.
Cser-Palkovics András tájékoztatást kért a Honvédelmi Minisztériumtól a városban létesülő parancsnokságról. A HM szakmai összefoglalójában közölte, a tavalyi NATO-csúcson több keleti tagállam jelezte kérését, hogy a növekvő biztonsági kockázatok fényében a szövetség fordítson nagyobb figyelmet a keleti tagállamok biztonságára. E kérésre dolgozták ki a NATO előretolt vezetés-irányítási törzselem koncepcióját.
A minisztériumi tájékoztatás szerint egy Magyarország biztonságát növelő intézkedésről van szó, hiszen a kis befektetéssel létrejövő, a tervező-szervező munkát végző törzselem növelné az ország-védelem hitelességét, és veszély esetén megkönnyítené az ország védelmét megerősítő NATO-csapatok érkezését. A törzselemben a beosztások felét, 20 főt a különböző NATO tagállamokból érkező katonák, a másik felét, ugyancsak 20 főt magyar honvédek adnák, ezzel a magyar katonák tapasztalatokat szereznének nemzetközi környezetben úgy, hogy az nem is járna olyan költségekkel, mint maga a külszolgálat.
A HM szerint a parancsnokság Székesfehérvárra telepítése alacsony költséggel bír. Egy, a honvédség területén létrejövő irodaépületre van szükség, melynek kialakítására NATO finanszírozás is bevonható. Székesfehérvár ettől nem válik célponttá, sőt, szilárdabbá teszi a város védelmét, hiszen minél gyorsabban tudják szövetséges erőkkel megerősíteni a saját erőket, annál kisebbé válik Magyarország fenyegetettsége – áll a Honvédelmi Minisztérium szakmai összefoglalójában.