Budapestre utazott a román kormányfő: erről tárgyalt Orbán Viktorral
A hóval borított Karmelitában fogadta Marcel Ciolacut Orbán Viktor.
A magyar kormány hajlandó elfelejteni, hogy az osztrákok „lenáciztak minket” és nehéz időkben megtagadták barátságukat Magyarországtól – jelentette ki Orbán Viktor Bécsben, miután megbeszélést folytatott Werner Faymann osztrák kancellárral és Reinhold Mitterlehner néppárti alkancellárral. Faymann kancellár a találkozó után elismerte: „jogszerűek” a magyar lépések az EU külső határainak biztosítására, de van feszültség az osztrák-magyar kapcsolatokban.
Orbán Viktor miniszterelnök szerint Ausztria különösen nehéz időkben tagadta meg barátságát Magyarországtól, de a magyar kormány hajlandó mindezt elfelejteni. A kormányfő pénteken a bécsi magyar nagykövetségen tartott sajtótájékoztatót, miután megbeszélést folytatott Werner Faymann osztrák kancellárral és Reinhold Mitterlehner alkancellárral.
Orbán Viktor úgy fogalmazott: Magyarország kész elfelejteni, hogy az osztrákok „lenáciztak minket”, ami – jegyezte meg – abszurd egy osztrák politikustól.
A miniszterelnök azt javasolta osztrák tárgyalópartnereinek, hogy a két ország próbálja segíteni egymást, mert „jogi értelemben mostantól egy csónakban ülünk”, hiszen a magyar-horvát határon ugyanaz a helyzet a migráció ügyében, mint az osztrák-magyar határon.
A horvát határon is határrendészeti rendszert kell létesíteni
A magyar-horvát határon is létre kell hozni egy, a szerb határnál létesítetthez hasonló határrendészeti rendszert a határátlépés európai formáinak biztosítása érdekében – közölte Orbán Viktor a tárgyalások.
A miniszterelnök szerint Magyarország előtt két lehetőség áll. Az elsőt, a Horvátország által javasolt, Ausztria irányába vezető migránsfolyosó létrehozását az osztrák vezetés elutasította, mivel az ellentétes az uniós és nemzetközi szabályokkal.
Ezért az a feladat, hogy a szerb határon működő, a hozzá fűzött reményeket beváltott határrendészeti rendszer jöjjön létre Magyarország és Horvátország között is – mondta Orbán Viktor, kiemelve, hogy ezt, ha „nem is teljes szívvel”, de Ausztria is tudomásul veszi.
Ha nem védjük meg a határokat, Schengen elesett
Magyarország déli határainak megvédése egyben az osztrák, a bajor és végső soron az európai határok megvédése, és ha ezt nem tudjuk megoldani, Schengen elesett. A miniszterelnök sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre elmondta: ha Magyarország nem tudja megvédeni déli határait, akkor naponta 10 ezer, a következő hónapokban akár 250 ezer ember érkezhet Ausztria, illetve Németország felé.
Kiemelte: politikai szempontból komoly dilemmát jelentett a horvát határon épülő kerítés, mivel Zágráb bár nem tagja a schengeni övezetnek, de az Európai Uniónak igen. Élvezzük a Schengenből fakadó előnyöket, de ez időnként kötelezettségekkel jár, és Magyarország vállalja ezeket a kötelezettségeket – szögezte le. A magyar kormányfő úgy fogalmazott, „kerítést építeni nem egy jó érzés”, és a magyar rendőrök a lehető legemberségesebb módon próbálják védeni a határokat.
Orbán elmondta: a magyar-szlovén határon most terepmunka zajlik, hogy „kitakarítsák” a határsávot, alkalmassá téve ezzel mobil eszközök elhelyezésére. Mivel azonban Szlovénia tagja a schengeni övezetnek, arra a határszakaszra semmi olyat nem szabad felépíteni, amit nem lehet „eltakarítani” egy napon belül - közölte Orbán Viktor.
Faymann: Jogszerűek a magyar határvédelmi lépések
Werner Faymann osztrák szociáldemokrata kancellár a találkozó után arról beszélt: „jogszerűek” a magyar lépések az EU külső határainak biztosítására; a magyar osztrák viszonyok „korrektek”, de van feszültség a kapcsolatokban, ezért szükség van a közös alapokra, hogy együtt lehessen működni.
Reinhold Mitterlehner, konzervatív néppárti (ÖVP) osztrák alkancellár úgy nyilatkozott: a szerb határra felhúzott kerítéssel Magyarország a schengeni határait védi, amit tiszteletben kell tartani. Mitterlehner arról is beszélt: nem lehet mondani, hogy Orbán Viktornak nincs igaza, és Magyarországot nem lehet magára hagyni. A néppárti politikus szerint jószomszédi viszonyra van szükség a menekültkrízis megoldásához.