Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
A Párbeszéd Magyarországért szerint a kormány tervei a „határvadász századok” létrehozásáról, valamint a Btk. módosításáról akár a genfi egyezményt is sérthetik, amiért Magyarországot újra megbüntethetik. A PM úgy gondolja, hogy Orbánnak inkább közös európai fellépésért kellene lobbiznia a migráció ügyében.
A Párbeszéd Magyarországért szerint a keddi, menekültekkel kapcsolatos bejelentések azt mutatják, hogy a kormányban „semmi emberség sem maradt” – erről a párt szakszóvivője beszélt sajtótájékoztatója után az MTI-nek. Barabás Richárd azt mondta, a tervezett lépések akár a genfi egyezményt is sérthetik.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a keddi kormányülés szünetében tartott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy „határvadász századok” jönnek létre a rendőrségen belül, a kormány pedig arra kéri a Fidesz és a KDNP frakcióját, hogy kezdeményezze a parlament rendkívüli ülésének összehívását a büntető törvénykönyv (Btk.) illegális bevándorlással kapcsolatos módosítása érdekében.
A PM-es politikus erre reagálva úgy fogalmazott: a bejelentések pótcselekvések, és nem adnak választ azokra a kihívásokra, amelyekkel az országnak szembe kell nézni. Szerinte a tervezett intézkedések szembe mennek olyan nemzetközi egyezményekkel, amelyeket Magyarország is aláírt, ezért „nagyon valószínű, hogy hamarosan Strasbourgban találhatjuk majd magunkat”. Példaként hangsúlyozta, hogy a genfi egyezmény kimondja, a menekülteket nem lehet azért büntetni, mert jogtalanul tartózkodnak egy ország területén.
Ha az országot megbüntetik a kormány lépései miatt, akkor azt a magyar adófizetők fogják kifizetni – emelte ki. Hangot adott annak a véleményének is, hogy ha Orbán Viktor miniszterelnök valóban az országra nehezedő nyomást szeretné enyhíteni, akkor egy közös európai fellépésért lobbizna.