Nincs már sok hátra a német kormánynak, ezért telepumpálják pénzzel Ukrajnát
Még a finanszírozás részeleteiről egyeztetnek.
A Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára, Bitay Márton szerint az állami földek privatizációjának célja, hogy vásárolni tudjanak azok a családi gazdaságok, amelyek szeretnék megerősíteni gazdaságukat. A jelenlegi bérlőket nem feltétlenül részesíti előnyben a rendszer, de földet elvileg csak helyi lakos tud venni.
Az állami földek értékesítése jó alkalom, hogy vásárolni tudjanak azok a családi gazdaságok, amelyek szeretnék megerősíteni gazdaságukat – mondta Bitay Márton, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) állami földekért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán csütörtökön. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti tájékoztatóján jelentette be, hogy az állami földek egy részének értékesítéséről szóló terv elkészítésére kérte fel a kormány Fazekas Sándor földművelésügyi minisztert és a nemzeti földalapot.
Bitay Márton elmondta: mintegy 350 ezer hektárnyi az értékesítendő állami földterület, ami az összes magyarországi mezőgazdasági művelési ágú termőföld körülbelül 5 százaléka. Az államtitkár közölte, a részletek kidolgozása még tart. A földeket bérlők elővásárlási joga kapcsán ugyanakkor kiemelte, hogy a földforgalmi törvény szerinti elővásárlási jogosultat akkor illeti meg a lehetőség, ha már három éve használja a területet, és a nyilvános árverésen kialakult árat megadja.
Csak helyben lakó földműves vásárolhat
Csak helyben lakó földműves, magyar állampolgár vásárolhat termőföldet, spekuláns, az ország másik részéből érkező befektető vagy külföldi állampolgár nem – hangsúlyozta. Kitért arra is, hogy a megvásárolható földekre 20 éves elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeznek be, és az államnak visszavásárlási joga is lesz. Az árveréseken arra törekednek majd, hogy a kikiáltási ár a helyben szokásos piaci ár fölött legyen – mondta az államtitkár. Hozzátette, ennek az az oka, hogy felelősen kell gazdálkodni az állami vagyonnal, akkor is, ha kifejezetten a családi gazdaságok versenyképességének érdekében történik az értékesítés.
A Magyar Fejlesztési Bank kidolgoz egy hitelkonstrukciót, amely a liciten kialakult vételár kifizetésében nyújt majd segítséget a gazdáknak – mondta Bitay Márton.