Térképen mutatjuk: ezekben a fővárosi kerületekben a legjobb az átlagbér
Az is kiderült, hogy az agglomeráción kívül, mely magyarországi járásban keresnek a legjobban.
A VS megszerezte azt a dokumentumot, amely a fővárosi ellenőrök és a velük dolgozó közteresek eljárásának korlátait rendezi, miután az elmúlt időszakban több botrányos intézkedés kapcsán is felmerült a túlkapás vádja. Az ellenőrök nem érintkezhetnek intim módon, nem lehet náluk könyv, nem hallgathatnak zenét, és kevesebb közteres kíséri őket.
Az utóbbi időszakban több esetben is nagy visszhangot váltott ki egy-egy jegyellenőri intézkedés a fővárosban, felvetve a túlkapás vádját. A VS információi szerint jórészt ezek járultak hozzá ahhoz, hogy a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság és a BKK új szabályokról állapodott meg az ellenőrzéssel kapcsolatban. A VS meg is szerezte a dokumentumot, amely egyrészt a közteresek hatáskörének határait tisztázza, másrészt az ellenőrökre vonatkozóan ír elő viselkedési és öltözködési szabályokat.
Az ellenőröknek – amennyiben közterületessel dolgoznak együtt – a jövőben már a járműre várakozva is viselniük kell a megkülönböztető mellényt. Ha nem teszik, a közteres megtagadhatja a közös munkát. Amikor felügyelő nélkül ellenőriznek, továbbra is elegendő a kitűző és a karszalag, viszont a polgári ruházatra vonatkozóan is vannak előírások: Tiszta, zárt ruházatban, alacsony talpú cipőben kell ellátniuk feladataikat; tilos a nyitott lábbeli, a rövidnadrág, az ellenőrzéshez nem illő felirat a ruházaton, illetve a kigombolt felső.
A viselkedési előírások sem túl megengedőek, például az ellenőr a munka során nem ülhet le. Ezen felül nem ehet, ihat, rágózhat, és nem hallgathat zenét vagy tarthatja zsebben kezét. Az ellenőröknél nem lehet olyan tárgy, ami nem a felszerelés része, így például nem lehet náluk esernyő, vagy újság, könyv. A szabályozás legérdekesebb mondatát a VS szó szerint idézi: „Tilos továbbá a szolgáltatás ideje alatt a tömegközlekedési eszközön, vagy a megállóhelyeken vagy egyéb közterületen intim tartalmú érintkezéseket folytatni.”
A megállapodás szervezeti átalakítást is tartalmaz. Egyfelől az ellenőrzéseket mostantól a közterület-felügyelet szervezi és irányítja a BKK helyett, másfelől a szolgálatot teljesítők létszáma és összetétele is megváltozik. A jegyellenőrzést segítő közteresek eddigi, műszakonként 50-70 fős létszáma a VS tudomása szerint 20-ra csökken, illetve a továbbiakban egy ellenőr és két közterületes képez egy egységet.
Mivel azonban utóbbiak jegyet nem ellenőrizhetnek, ez kizárólag az ellenőr feladata, az ellenőrzések ideje várhatóan meghosszabbodik. A közterület-felügyelő nem csak jegyet nem ellenőrizhet, de a pótdíj kiszabásában sem járhat el. Feladatai a hatósági jellegű tevékenységekre korlátozódnak; igazoltathat, de csak ha az ellenőr felszólítására a bliccelő nem igazolta magát, és az ellenőr az intézkedésre a közterületest felkéri. E mellett szükség esetén kényszerintézkedést alkalmazhat, de csak a bliccelő figyelmeztetést követően.
Ha az utas ellenáll, a közterület-felügyelő rendőri intézkedést kérhet, azonban 15 perc után el kell engednie a bliccelőt figyelmeztetéssel, amennyiben a rendőr addig nem érkezik meg.