Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
Görögország védelmére kelt az LMP társelnöke, aki szerdai sajtótájékoztatóján felszólította az Európai Bizottságot és az uniós intézményeket, hogy ne követeljenek több megszorítást Görögországtól, és tárgyaljanak a görög adósság részleges elengedéséről.
Az LMP szerint nem Görögország van csődben, hanem a tőke Európája, a Juncker-Schulz féle Európa. Schiffer András, az ellenzéki párt társelnöke szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján felszólította az Európai Bizottságot és az uniós intézményeket, hogy ne követeljenek további megszorításokat Görögországtól, hanem kezdjenek tárgyalásokat az adósság legalább egy részének elengedéséről. Leszögezte: a csődhelyzetet nem a jelenlegi, Sziriza-kormány idézte elő, hanem „a Fidesz és a szocialisták testvérpártjai”, az Új Demokrácia és a szociáldemokrata párt, amelyekkel viszont az unió együttműködött, akkor is, amikor nyilvánvaló volt, hogy „szétlopják Görögországot”.
A társelnök-frakcióvezető szerint az unió által Görögországnak kínált megoldás nem vezeti ki az országot a válságból, a „mentőcsomag” a német és a francia bankok megmentéséről szólt. A megszorítások alá kényszerített Görögország csak növelte adósságát, az európai spekulatív tőke paradicsoma lett, ezzel áll szemben a görög kormány beruházó politikája – jegyezte meg. Az eurózóna a XXI. századi gyarmatosításról szól, „csak most nem tankokkal, hanem bankokkal mennek gyarmatosítani a nagytőke képviselői” – tette hozzá –, a magországok által elképzelt kétsebességes Európa pedig „falnak viszi” az egész uniót. Hangsúlyozta: a görög válság Magyarországról és a kétsebességes Európa katasztrofális következményeiről, a periféria felzárkózásáról is szól. Magyarország csak akkor tudja érvényesíteni saját nemzeti érdekeit, ha szoros együttműködést alakít ki Kelet-Közép-Európa és Dél-Európa országai között, és alternatívákat kínál az uniónak – jelentette ki.