Rendkívüli bejelentést tett Orbán Viktor: ennek minden román örülni fog
2025 január elsejétől ellenőrzés nélkül lehet utazni Bulgáriába és Romániába.
Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának elnöke két napos magyarországi látogatása végén arról beszélt: a kormányzat képviselőivel folytatott megbeszélésekből azt szűrte le, hogy Magyarországon komolyan veszik az antiszemitizmus elleni harcot.
Üdvözlendő, hogy Orbán Viktor miniszterelnök zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben, most ennek megvalósításán van a sor – mondta Michael Georg Link, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR) elnöke pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. A kétnapos budapesti látogatása végén nyilatkozó Michael Georg Link kiemelte: a zéró tolerancia különösen annak fényében fontos, hogy szerte Európában az antiszemitizmus erősödése tapasztalható.
Közölte: a kormányzat képviselőivel – például a külügyminiszterrel –, parlamenti képviselőkkel és zsidó szervezetekkel találkozott Budapesten, és felajánlotta az ODIHR támogatását az antiszemitizmus elleni küzdelemben. A megbeszélések alapján úgy tűnik, Magyarországon komolyan veszik az antiszemitizmus elleni harcot – mondta. Hangsúlyozta: a meghirdetett zéró tolerancia miatt nincs helye a kétértelműségnek. Michael Georg Link beszámolt arról is, hogy javaslatot tettek egyebek mellett holokauszttal kapcsolatos oktatási segédanyagok használatára és az emberi jogokról szóló képzések szervezésére a bűnüldöző szervek számára. Az is fontos, hogy ne alakuljon ki egyoldalú kép a holokauszt idején történtekről, ezért elengedhetetlen az együttműködés a zsidó közösséggel – mutatott rá. Megjegyezte: az ODIHR folytatja a szoros együttműködést a magyar kormánnyal és civil szervezetekkel.
Az ODIHR elnökét útjára elkísérte Andrew Baker rabbi, az EBESZ antiszemitizmus elleni küzdelemmel foglalkozó személyes megbízottja is, aki az eseményen elmondta: a magyarországi a legnagyobb zsidó közösség Közép-Európában, ezért is különösen fontos e közösség biztonságáról, jóllétéről beszélni. Úgy tűnik, jelenleg a reneszánszát éli ez a közösség – vélte. Hozzátette: mivel javarészt holokauszt-túlélők és a leszármazottjaik alkotják ezt a közösséget, nagyon lényeges az antiszemitizmus elleni fellépés. Úgy látja, az elmúlt egy évben kedvező jelek mutatkoztak annak ellenére, hogy a Jobbik támogatottságának növekedése szerinte aggodalomra ad okot. A kormány aktívan együttműködik a zsidó közösséggel, ami nagyon fontos – fűzte hozzá.
Andrew Baker arról is beszélt, hogy az oktatásban nemcsak a holokauszt eseményeivel kapcsolatban kellene beszélni a zsidókról, hanem hangsúlyozni kellene a magyar-zsidó együttélést, azt, hogy a zsidók milyen hozzájárulást tettek a magyar társadalom fejlődéséhez. Kérdésre elmondta: a látogatás során nem találkoztak a Jobbik tagjaival.