Orbán Viktor: Fél éve még senki nem akart hallani a békéről, ma pedig mindenki erről beszél (VIDEÓ)
Ez a magyar elnökség legnagyobb eredménye.
A Jobbik értékelése szerint a kormányfő beszédében beismerte a kormányzatot átszövő korrupciót és a hatalmi arroganciát; a PM szerint Orbán hagyatéka a jövőkép nélküli Magyarország; az MSZP szerint a miniszterelnök szétzilálta az országot; az LMP szerint a hazai bérek mindennél árulkodóbbak. Ellenzéki pártok a legutóbbi Orbán-beszédről.
A Jobbik értékelése szerint a kormányfő beszédében beismerte a kormányzatot átszövő korrupciót és a hatalmi arroganciát, azonban ezzel öt évet késett. Mirkóczki Ádám, az ellenzéki párt szóvivője pénteken sajtótájékoztatón reagált a Polgári Magyarországért Alapítvány Ötéves a kormány című konferenciáján elhangzottakra.
Hiteltelennek nevezte a korrupció és a visszaélések ellen hirdetett zéró toleranciát és azt mondta: ha Orbán Viktor ténylegesen szeretne tenni valamit, akkor minimum eljárások megindítását kellett volna bejelentenie, meg kellett volna neveznie „fideszes korrupt gazembereket”, konkrét ügyeket. A jobbikos politikus tévedésnek tartotta, hogy a Fidesznek a nemzettel van közös szenvedélye, szerinte ugyanis a kormánypártnak a szocialistákkal van, ez pedig a korrupció.
Mirkóczki Ádám szerint az emberek három időközi választáson már véleményt mondtak erről és legkésőbb 2018-ban pont a korrupció és a hatalmi arrogancia miatt zavarják el a kormányt.
PM: Jövőkép nélküli Magyarország Orbán Viktor politikai hagyatéka
A Párbeszéd Magyarországért szerint Orbán Viktor miniszterelnök politikai hagyatéka az, hogy a magyar fiataloknak Magyarország egy kies, depressziós és jövőkép nélküli ország lett. Az ellenzéki párt szakszóvivője, Barabás Richárd pénteken sajtótájékoztatón értékelve a kormányfő által az Ötéves a kormány című budapesti konferencián elmondottakat azt mondta, „ma egy álmodozó beszélt álomországról tátott szájú óvodásoknak”.
Szerinte a valóság az elmondottakkal szemben az, hogy a kormány háborút indított az államadósság és a munkanélküliség ellen, és ezeket „elbukta”. Háborút indított az oktatás és a tudás ellen is, és ezzel elveszi a fiatalok jövőjét – tette hozzá Barabás Richárd. Kijelentette, nem kérnek Orbán Viktor politikai hagyatékából, és mindent megtesznek azért, hogy Orbán Viktor uralma a lehető legrövidebb idő alatt véget érjen.
MSZP: Orbán Viktor szétzilálta az országot és egyedüli döntéshozóvá vált
Az MSZP szerint a miniszterelnök pénteki, kormányzását értékelő beszéde azt jelzi: Orbán Viktor ugyanott tart, mint öt évvel ezelőtt. Szétzilálta az országot, a kormánya kompetenciáját és egyedüli döntéshozóvá vált – mondta Tóbiás József elnök-frakcióvezető pénteken, sajtótájékoztatón.
Kijelentette: a kormányfő kétségbeesett és sikertelen kísérletet tett a kormányzati válság és a Fideszen belül dúló belháború rendezésére. Szerinte a miniszterelnök felszámolta azokat az igazodási pontokat, amelyek Európához, a szakmaisághoz és a társadalmi kontrollhoz vezettek volna. Magyarországnak sikerre lenne szüksége, és arra, hogy legyen esély a boldogulásra – fűzte hozzá.
Tóbiás József az elmúlt negyedszázad legrosszabb kormányának nevezte a jelenlegit, autoriter kormányok örökösének. Azt hangsúlyozta: a kormány leváltását követően újra kell építeni a társadalmi, közjogi és demokratikus berendezkedést. Szerinte Orbán Viktor gyűlöletkeltést folytat a menekültügy vagy a halálbüntetés kérdésében.
DK: Orbán Viktornak ideje lenne távoznia
A Demokratikus Koalíció szerint Magyarországnak nincs szüksége Orbán Viktorra, így ideje lenne előrehozni a változást. Gréczy Zsolt, az ellenzéki párt szóvivője pénteken, Budapesten sajtótájékoztatón reagált a kormányfő ötéves kormányzást értékelő beszédére, számba véve „mi történt valójában az elmúlt öt évben”.
Mint mondta, a nettó államadósság emelkedett, a GDP változása pedig 2010 és 2014 között a statisztikai hibahatáron belül volt, amellyel a környező országok mindegyikénél rosszabbul teljesített Magyarország, amelyet a hitelminősítők a bóvli kategóriában jegyeznek.
A foglalkoztatási adatokon szerinte a „vízfejjé dagasztott államigazgatás” javít, eközben a versenyszférában szintén a hibahatáron belül volt a munkában állók számának növekedése. 2014-ben hatszor annyian költöztek külföldre, mint 2009-ben, és az elmúlt öt évben ötször annyian haláloztak el, mint ahányan születtek - fűzte hozzá. Gréczy Zsolt „megnyugtatónak” tartotta, hogy a miniszterelnök nem akarja az ország kilépését az Európai Unióból, „most, hogy ő, a családja, az összes rokon, barát már jól megtollasodott az uniós támogatásokból”.
LMP: A bérek mindennél árulkodóbbak
Az LMP szerint a hazai bérek mindennél árulkodóbbak, ha értékelni kell az elmúlt öt év kormányzását. Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke pénteki sajtótájékoztatóján úgy vélte: Orbán Viktor miniszterelnök értékelő beszédében „hőstörténetet adott elő”, de az emberek nem így élték meg ezt az időszakot.
Szóvá tette az alacsony béreket, szerinte az adózók háromnegyede az átlagbér alatt keres és az Európai Unióban az ötödik legrosszabb a bérszínvonal. Így Magyarország nem fog tudni megerősödni, s ha Orbán Viktor marad, akkor vagy éhbérért dolgoznak az emberek vagy nyugatra távoznak – összegzett.
Az LMP-s politikus elkeserítőnek nevezte, hogy a miniszterelnök „függőségbe helyezte az országot”, a közfoglalkoztatást pedig a legújabb kori feudalizmusként értékelte, megjegyezve, hogy az szerinte nem vezet vissza a munkaerőpiacra.