Pénzügyi katasztrófától mentette meg Magyarországot és bankjait Orbán Viktor azzal, hogy ragaszkodott a devizahitelek forintosításához - írja a Bloomberg. A hírügynökség szerint 700 milliárd forinttal ugrott volna meg a háztartások adósságállománya, amikor eltörölték a frank árfolyamküszöbét.
Habár gyakran kritizálják Orbán Viktort a bankokkal szembeni intézkedései miatt, de szinte hősként üdvözölték, hogy elhárított egy pénzügyi katasztrófát a frankhitelek forintosításával - kezdi a cikkét a Bloomberg, amely szerint a legjobb pillanatban jött a bankoknak a forintosítás, miután a svájci frank árfolyama, amelyben a deviza és devizaalapú jelzáloghitelek túlnyomó többségét felvették Magyarországon, jelentősen erősödött a forinttal szemben a svájci jegybank csütörtöki intézkedése nyomán.
Szabó László, a Concorde Alapkezelő elnöke írásban úgy fogalmazott a hírügynökségnek: „meglehet, hogy gyakran kritizáljuk a magyar kormányt és a központi bankot, de ezúttal gratulálni kell neki a kitűnő időzítésért”. Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője a hírügynökségnek elmondta: „bár a kormány szándéka nem az volt, hogy a helyi bankokat megmentse, a hitelátváltás hatalmas segítség a hitelezőknek, mivel az intézkedések nélkül az egekbe szöktek volna a kockázati költségeik”.
A svájci jegybank váratlan döntése a lengyel és osztrák hitelintézeteknek okoz nagy fejfájást, ahol 35, valamint 29 milliárd dollárnyi svájci frank alapú jelzáloghitellel bír a lakosság. A svájci jegybank csütörtök délelőtt váratlanul eltörölte a svájci franknak az euróval szembeni árfolyamküszöbét, a lépés hatására a forint jelentősen gyengült a svájci frankkal szemben.
A Magyar Nemzeti Bank szerint a novemberi árfolyamrögzítés mintegy 700 milliárd forintos adósságnövekedéstől mentette meg a devizahiteleseket, ami megegyezik a magyar GDP 2 százalékával. Novemberben mintegy 12 milliárd dollár (3,3 ezer milliárd forint) értékben váltottak át forintra túlnyomórészt svájci frank alapú jelzáloghiteleket.