Jelentős változás előtt áll a MÁV: 2000 kilométer pálya újul meg
Kiderült, hogy ezen program magyar forrásból és az Európai Beruházási Banktól várt hitelből valósulna meg.
A Civil Licit nevű aukción méltatta a szerinte egyre erősödő magyar civil szektort Csepreghy Nándor. Az államtitkár szerint sajnálatos a norvég-magyar vita a civilek finanszírozásáról, de mint megjegyezte, nemcsak az az egy civil szervezet létezik, amelyet a norvégok támogatnak, hanem sokkal színesebb a civil szféra.
Évről évre egyre erősebb a civil szektor Magyarországon, a civil szervezetek száma egyre emelkedik – mondta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára a 7. Civil licit fenntarthatósági aukció megnyitóján, szerdán Budapesten. Az eseményen különböző civil szervezetek szolgáltatásait vásárolhatják meg az erre nyitott vállalatok. A helyettes államtitkár, az esemény fővédnöke kiemelte: ez a program azért fontos, mert segít a civil szervezetek finanszírozási problémáinak megoldásában, továbbá így olyan önkénteseket állíthatnak egy-egy kezdeményezés mellé, akik korábban nem vettek részt hasonló tevékenységben.
Csepreghy Nándor emlékeztetett: 2009-ben tartotta a kormány először fontosnak, hogy részt vegyen ebben a kezdeményezésen, azóta áll mögé. A jelenlegi kormány azért teszi ezt, mert a civil szektor egyre erősebb, ma 80 ezer civil szervezet működik Magyarországon – közölte. Úgy vélte, a válságot követően nehezebbé vált a szervezetek finanszírozása, és ez a program abban segíthet a civileknek, hogy új típusú forrást vonjanak be. A helyettes államtitkár arra is kitért, hogy „sajnálatos vita” alakult ki a civilfinanszírozás tekintetében a magyar és a norvég kormány között. De nemcsak az az egy civil szervezet létezik, amelyet a norvégok támogatnak, hanem sokkal színesebb a civil szféra – közölte.
Szekeres Pál, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszteri biztosa, a kezdeményezés védnöke beszédében köszönetet mondott a jelenlévő cégeknek, amiért a kezdeményezés mellé állnak, és a résztvevő civileknek, hogy példamutató programokat kínálnak. Sok civil szervezet nem jutott még el odáig, hogy olyan programokat dolgozzon ki, amelyek bevételt generálnak azoknak a céloknak az eléréséért, amelyekért a szervezet létrejött – vélekedett.
A jelenlévő vállalatokról azt mondta: jó, hogy vannak olyan cégek, amelyek példát mutatnak a többinek. Szekeres Pál hangsúlyozta: a fogyatékkal élők is szeretnének a társadalom hasznos tagjai lenni, és a kezdeményezésben kínált programokkal megvalósulhat ez az integráció, segíthetnek fogékonyabbá tenni az embereket e téma iránt.
Az idén 12, civil szervezet által kínált szolgáltatására pályázhatnak a cégek a hetedik alkalommal megrendezett Civil Liciten. A 12 úgynevezett CSR, vagyis vállalati felelősségvállalást segítő szolgáltatást rekordmennyiségű, 100 pályázat értékelése alapján választotta ki a szakmai zsűri. Az idei Civil Licitre beválogatott projektek között szerepel fogyatékkal élők integrációját és megváltozott munkaképességűek elhelyezkedését támogató szolgáltatás, zöld munkahelyi program, a vállalat belső működését, a munkatársak lojalitását és együttműködési képességét javító tréning, a mélyszegénységben élők helyzetének javításához hozzájáruló önkéntes és csapatépítő projekt, valamint a munkahely és a családi feladatok összehangolását segítő szolgáltatás.
A Civil Licit kiemelt célja, hogy segítse a profitorientált és a non-profit szektor közötti együttműködést, a valós piaci alapokon nyugvó üzleti kapcsolat kialakítását a két fél között. A program szakmai támogatója Magyarország kormánya.