A párbeszéd fontosságát emelte ki hétfőn kezdődött kétnapos magyarországi látogatásával összefüggésben a német külügyminisztérium európai ügyekért felelős államminisztere Budapesten. Michael Roth egyes magyar kormányzati intézkedésekkel kapcsolatos német aggodalmakra utalva magyar újságíróknak elmondta, nagy a jelentősége annak, hogy a két ország felelősei egymással beszéljenek, és ne egymás mellett beszéljenek el.
A német-magyar viszonyról szólva a szociáldemokrata politikus különleges és fontos, ugyanakkor „nem egyszerű" kapcsolatokról beszélt. „Számomra fontos volt, hogy még ebben az évben ellátogassak Magyarországra” – jelentette ki, kiemelve Magyarország központi szerepét a huszonöt évvel ezelőtti német és európai újraegyesítés. „Nem utolsósorban magyar barátainknak köszönhető, hogy az újraegyesülés olyan gyorsan és békésen ment végbe” – tette hozzá.
Michael Roth emlékeztetett azokra az értékekre – szabadság, függetlenség, jogállamiság, sajtószabadság, a kisebbségek békés együttélése –, amelyek akkor az európai békés forradalom középpontjában álltak. Hangsúlyozta, hogy ezek az értékek ma, huszonöt évvel később sem vesztettek jelentőségükből, ellenkezőleg, ezek azok az értékek, amelyek „összetartják” Európát.
„Európa nem elsősorban belső piac vagy valutaközösség, hanem az értékek uniója” –hangoztatta a német államminiszter, aki ezzel összefüggésben „aggodalmának” adott hangot bizonyos magyarországi fejlemények miatt. Szavai szerint a huszonöt évvel ezelőtti értékek – „amelyekért közösen harcoltunk” – Magyarország esetében „már nem érvényesülnek olyan mértékben, mint akkoriban”. „Sem a magyaroknak, sem a németeknek, sem Európának nem áll érdekében, hogy Magyarország politikailag és gazdaságilag is elszigetelődjön” – jelentette ki a német politikus.
„Magyarország az Európai Unió közepén fekszik, és politikailag is a középhez kell tartoznia” – hangoztatta Michael Roth, aki szerint az elmúlt években Magyarországon egy sor olyan döntés született, amelyek – ha elszigetelten szemlélik azokat – még nem adnak okot különösebb aggodalomra. „Ha azonban az egyes építőkövek egy mozaikká állnak össze, akkor arról beszélni kell” – mondta az államminiszter. „Ezért fontos számomra, hogy egymással beszéljünk, és ne egymás mellett beszéljünk el” – hangoztatta Michael Roth, aki Budapesten a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a parlament, továbbá az ellenzék, valamint a civil szervezetek képviselőivel is tárgyal.