Párhuzamos tanévet indít az MSZP: a szeptember 1-jével indult „engedelmesség iskolájával” szemben „a gondolkodás iskoláját” indítja el a jövő héten – jelentette be Hiller István hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón. Az MSZP oktatáspolitikai kabinetvezetője a VIII. kerületi Práter utcában, a Pál utcai fiúk szobránál közölte, „a gondolkodás iskolájában” a pedagógusok azt mutatják be hétről hétre, tanóráról tanórára, több tantárgyból is, „hogy másképp is, szabadon is lehet”. Mint mondta, a tanévnyitó jövő héten lesz, a részletekről akkor számol be. Értékelése szerint a jelenlegi iskolarendszer egy politikai akarat megnyilvánulása az oktatásügyben és nem a gyermekek érdekeinek kifejezése.
Hiller István szerint „a kormányzati oktatáspolitikában csendes félfordulat” zajlik. Mint mondta, ennek jele a személyi és a szerkezeti változtatás. Bírálta és feladatára alkalmatlannak nevezte a Klebersberg Intézményfenntartó Központot (Klik), mondván, hogy a központosítás túlzott és erőltetett volt. Mint mondta, nem kell és nem is lehet a felmerülő iskolai gondokat egy budapesti belvárosi irodaházból orvosolni, a tankerület vagy a járás alkalmasabb intézményfenntartó egység. Álláspontja szerint a tavalyi tankönyvproblémák, az idei e-naplóval kapcsolatos gondok ugyanannak a rossz rendszernek a törvényszerű működési zavarai.