Kiderült a tanulmányból: így zárkózhat fel Budapest egy fontos ágazatban Bécshez
Bécsben hatezernél is több konferenciát rendeznek egy évben, míg hazánk fővárosában nyolcszázat sem. Mit tud Bécs, miben fejlődhet Budapest? Utánajártunk.
Nemzetközi emberi jogi konferenciát tartottak Budapesten a TASZ szervezésében azzal a céllal, hogy érdemi válaszokat találjanak arra: milyen túlélési stratégiát követhetnek a civil szervezetek, amelyek világszerte ugyanazokkal a hatalmi reakciókkal találkoznak.
Az Egyesült Államokban, Oroszországban és Magyarországon is tetten érhetők a kormányzat részéről olyan törekvések, amelyek veszélyeztetik a demokratikus értékeket, és amelyek ellen az egyre nehezebb körülmények között is feltétlenül küzdeniük kell a jogvédő civil szervezeteknek – állapították meg azon a nemzetközi konferencián, amelyet a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szervezésében tartottak pénteken Budapesten.
A Nem civilnek való vidék – emberi jogi szervezetek túlélési stratégiái egyre ellenségesebb környezetben című konferencia sajtótájékoztatóján Kapronczay Stefánia, a TASZ ügyvezető igazgatója azt mondta: az elmúlt időszakban globálisan megfigyelhető tendencia, hogy az államhatalom a demokratikusan működő, nyílt társadalmat egyre zártabbá formálja. Az emberi jogi civil szervezeteknek ebben a helyzetben a hatalom ellensúlyává kell válniuk, ez a törekvés azonban – a konferencián részt vevő, egyebek mellett amerikai, izraeli és egyiptomi szervezetek tapasztalatai szerint – világszerte ugyanazokkal a hatalmi reakciókkal járnak – mondta.
Elmondása szerint ilyen közös jellemző a civil szervezetek hitelességének, függetlenségének a megkérdőjelezése, az anyagi források korlátozása, valamint adminisztratív és egyéb akadályok állítása. Az is megfigyelhető, hogy ezek az intézkedések nem járnak egyedül: általában a független médiát is támadások érik – folytatta. A konferenciának tehát az a célja, hogy érdemi válaszokat találjanak arra, hogy ilyen körülmények között milyen túlélési stratégiát követhetnek a civil szervezetek – fűzte hozzá.
A TASZ ügyvezető igazgatója tevékenységükről azt mondta, hogy a fennállásuk óta eltelt húsz évben mindig kritikusak voltak, „egyetlen kormány sem volt a barátunk”: a szervezetet korábban alapították, mint bármelyik kormány megalakult volna, amellyel szemben védték az emberi jogokat. A továbbiakban is a mindenkori állam túlkapásaitól igyekeznek megvédeni a polgárokat – hangsúlyozta.
A konferencián – amelyet a tíz, különböző országokban működő emberi jogi szervezet által alapított International Network of Civil Liberties Organizations rendezett – részt vett Anthony D. Romero, egy amerikai jogvédő szervezet vezetője is. A sajtótájékoztatón arról beszélt: bár nem olyan szélsőséges mértékben, mint más országokban, de az elmúlt 12 évben azt tapasztalták, hogy a kormányzat egyre zártabbá alakítja a társadalmat az Egyesült Államokban. „A demokrácia zárt ajtók mögött meghal, ezért meg kell nyitnunk újra az arról szóló vitát a teljes demokratikus közösség előtt, mind az Egyesült Államokban, mind globálisan” – fogalmazott. Amikor egy kormány titokban a saját polgárait vizsgálja hírszerzési eszközökkel – utalt az Edward Snowden által feltárt megfigyelési botrányra –, akkor a társadalom legyen képes felelősségre vonni, amiért alkotmányellenes eszközöket használt – hangsúlyozta.
A konferencia kanadai, izraeli és argentin résztvevői a sajtóeseményen kiemelték: az emberi jogok sosem személyes vagy nemzeti, hanem globális problémák; egy másik országban történő elnyomás „mindannyiunkat érint”. Pavel Csikov az oroszországi helyzettel kapcsolatban annak a meggyőződésének adott hangot, hogy bár ott mindennaposak a jogtalan letartóztatások, vizsgálatok, a nyomásgyakorlás, apránként megváltoztatható a társadalom hozzáállása a civil szférához és így az emberi jogokhoz is.
Szabó Máté Dániel, a TASZ szakmai igazgatója kijelentette: Magyarországon az elmúlt néhány évben minden a független intézmények elfoglalásáról és függővé tételéről szólt. Érdekesnek nevezte, hogy – mint mondta – az áprilisi parlamenti választás másnapján a kormány első nyilvános megszólalásában a civilek financiális forrásai, a Norvég Alap ellenőrzésének szándékáról beszéltek. Éppen ezért fontos, hogy a független civil szervezetek nemzetközileg megosszák egymással a tapasztalataikat, hogy tanuljanak egymástól – fűzte hozzá.