Orbán Viktor is reagált Magyar Péter szavaira: nem teszi ki a kirakatba, amit kapott (VIDEÓ)
Nem a Tisza árad, hanem „a közönségesség és a durvaság”.
A miniszterelnök hosszú levelet írt Dávid Katalin művészettörténésznek, amelyben kiáll a német megszállás emlékműve mellett. Orbán a levélben hangsúlyozza: „olyan felelősséget nem vállalhatunk, amely nem illet bennünket”.
Orbán Viktor négyoldalas levélben védi meg a német megszállás emlékművét. Az Origo birtokába került levelet a miniszterelnök Dávid Katalin Széchenyi-díjas művészettörténésznek írta, aki „Feljegyzés” címen írt az emlékműről. Orbán szerint ez az írás „az első, amely elkerüli a sajnos lassacskán elkerülhetetlen politikai lökdösődés kocsmapultját”.
Orbán a birodalmi sast azért nem tartja problematikusnak, mert arra a kérdésre, hogy a nácik vagy a németek voltak-e a megszállók, az a válasz, hogy a németek, akik akkor épp náci államberendezkedésben éltek. Az angyal Magyarországgal történő azonosítását pedig egy olyan kor tünetének tartja, ahol „a politikai-harci értelmezések vonzóbbak, mint a szellemi-lelki természetűek”. A miniszterelnök szerint viszont az angyal a nácik keresztényellenességét jeleníti meg, hogy a „korabeli német birodalom félresöpörte a kétezer éves európai keresztény erényeket”.
Az emlékmű értelmezésével kapcsolatban leszögezi: nem tudja, hogy filozófiai vagy művészettörténeti szempontból korrekt-e, hogy egy emlékmű ilyen széles teret hagy az értelmezésnek, de ő személy szerint nem szereti a túlságosan didaktikus alkotásokat, mert azok lehangoló benyomást tesznek rá.
A német megszállás és a magyar felelősség összefüggéseiről a miniszterelnök úgy vélekedik: az biztos, hogy a megszállás után történtekért Németország felelősséget visel. Azonban a megszállt ország vezetőit is terhelheti felelősség, mégpedig itt a kollaborálás vádja megáll Orbán szerint.
A legfogósabb az egészben viszont az együttélés kérdése – emeli ki. Orbán szerint ebben „amit mi, magyarok megtehettünk, megtettük. Bocsánatot kértünk, habár tudjuk, hogy a népirtókkal való kollaborálás bűne megbocsáthatatlan.” Hozzáteszi viszont: „olyan felelősséget nem vállalhatunk, amely nem illet bennünket [...] német megszállás nélkül nincs deportálás, nincsenek vagonok, és nincsenek százezerszám elveszett életek sem. Ezek belátása nélkül nehezen képzelhető el őszinte és bizalomra épülő együttélés a jövőben” – zárja levelét a kormányfő.