A gázolásos támadások több mint 70 százalékát az utóbbi tíz évben követték el
A „Merkel-legónak” becézett betonakadályoknak az országhatárokon, nem a belvárosok szívében lenne a helyük.
Navracsics Tibor nem tudott részleteket mondani a Leányfalun két gyermeket halálra gázoló Ciarán Tobin feltételeiről. Az igazságügyi miniszter szerint nem a magyar igazságügy vagy az ír partnerek hibája, hanem Tobin emberi csődje, hogy még most is feltételeket szab.
Navracsics Tibor a 2000-ben Leányfalun két gyermeket halálra gázoló ír férfi feltételeiről részleteket nem tudott mondani, csak annyit közölt, bízik abban, hogy nem az időhúzás újabb taktikájáról van szó, hanem érdemben elkezdhetik a tárgyalásokat, amelyre tárcája azonnal nyitott.
A miniszterelnök-helyettes, igazságügyi miniszter emlékeztetett arra, hogy tárcája két héttel ezelőtt, a harmadik hosszabbítással december 5-én délig adott gondolkodási időt arra, hogy Tobin eldöntse, hajlandó-e Magyarországon megkezdeni a magyar bíróság által 2002-ben kirótt büntetését. Az ír igazságügyi tárca csütörtökön, 12 óra után két perccel jelezte a magyar partnernek, hogy a gázoló felvette velük a kapcsolatot – smertette Navracsics Tibor.
A miniszter beszámolt arról is, Tobin a határidő-módosításokat azért is kérte, hogy részletesen tájékozódhasson a magyar büntetés-végrehajtási rendszerről, annak körülményeiről, az eljárásokról, a kapcsolattartás rendjéről.
„Egy kicsit nehéz elképzelnem, milyen új feltételek iránt érdeklődik, mert szerintem már jobban ismeri a magyarországi büntetés-végrehajtási rendszert, mint én” – fogalmazott a miniszterelnök-helyettes. Bízik abban, hogy minél hamarabb sikerül elérni az érintett családnak is megfelelő célt, vagyis hogy Tobin Magyarországra jöjjön, és cselekedete ne maradjon büntetlenül. Közölte: ahogy eddig is, tárcája konzultálni fog a családdal az ügyvédeken keresztül, és reményét fejezte ki, hogy támogatni fogják a feltételekről való tárgyalást.
Elmondta azt is, hogy 2014. december 1-jével kinyílik a cselekvés lehetősége az igazságügyi minisztérium előtt. Ekkortól minden olyan tagállam ellen, amelyik addig nem hajtja végre a bírósági ítéletek kölcsönös elismeréséről szóló uniós kerethatározatot, az Európai Bizottság fellépését kezdeményezheti Magyarország. Arra is megnyílik a lehetőség – fűzte hozzá –, hogy ezen kerethatározat rendelkezéseit a saját jogrendszerébe át nem ültető tagállam ellen az Európai Bíróságnál lépjenek fel.
Navracsics Tibor közölte: addig Magyarországon lezajlik ugyan egy választás, de bízik abban, hogy bárki tölti is be az igazságügyi miniszteri posztot, alapvető kötelességének tartja majd az azonnali fellépést.
A miniszter kérdésre válaszolva Tobin személyes emberi csődjeként értékelte, hogy az ír gázoló feltételeket szab, és nem tud szembenézni tetteivel. Mint mondta, szerinte ez nem a magyar igazságügyi politika vagy az ír partnerek kudarca.