Frissítés: Tahitótfalun az ideiglenes gátat szombat délelőtt áttörte a víz, így jelenleg az eredeti, második gát védi a települést az ár ellen – közölte Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az MTI-vel.
Az Országos Műszaki Irányító Törzs az MTI-nek küldött közleményében azt írta, Tahitótfalu önkormányzata korábban úgy döntött, kettős biztonsági rendszert alakít ki az árvíz ellen, mert így újabb területeket akart megvédeni a 2002. és 2006. évi árvizekhez képest. Mint írták, várható volt, hogy az első, helyi anyagból megépített ideiglenes védvonal nem bírja majd a terhelést a rekordmagasságú árvíz ellen. Jelezték: a területen 50 lakóingatlant öntött el a víz.
Tájékoztatásuk szerint ugyanakkor az ideiglenes gát lehetővé tette a második, a korábbi nyomvonalon lefektetett ideiglenes védmű fejlesztését, megerősítését. Közölték, a kirendelt műszaki szakértők „a korábbi gyakorlatnak megfelelően” a második védvonalat tekintik véglegesnek és ennek biztonságos megerősítéséről gondoskodnak.
Kétezer rendőr dolgozik kifejezetten a dunai árvízi védekezésben, de eközben nem keletkezhet „közbiztonsági deficit” az országban, vagyis ellátják egyéb jellegű feladataikat és kötelezettségeiket is – mondta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője szombaton sajtótájékoztatón Budapesten.
Garamvölgyi László dandártábornok a Készenléti Rendőrség Kerepesi úti laktanyájában bemutatta a készenlétben álló rendőrségi járműveket és mikrobuszokat. Tájékoztatása szerint 124 rendőrségi mikrobusz és személygépkocsi, 4 rendőrségi helikopter áll készültségben 454 rendőrrel, hogy szükség esetén segítsék a kitelepítéseket és a védekezéseket. A Mi 2-es és az MD 500-as helikopterek felderítési munkát végeznek, de szükség esetén homokzsákot szállítanak, vagy embereket is mentenek – jelezte, hozzáfűzve, a Dunai Vizirendészet teljes állománya és 8 rendőrségi búvár szintén készültségben áll.
Közlése szerint összesen 1968 rendőr teljesít szolgálatot az országban kifejezetten az árvízi védekezéssel összefüggésben. Részt vettek Győrújfalu és Pilismarót kitelepítésében, jelenleg megerősített szolgálattal, napi 24 órában őrzik a települést és a hátrahagyott javakat. Zala, Somogy és Vas megyéből 294 rendőrt gátépítésre vezényeltek ki, 15 rendőr őrzi a kiürített Pilismarótot, míg Győrújfalut az éjjeli kitelepítés után 223 rendőr vigyázta.
Az ORFK szóvivője kijelentette: az árvízzel kapcsolatos jogsértés, bűncselekmény az almásfüzitői homokzsáklopáson kívül nem történt. Hangsúlyozta: a rendőrök a törvényben meghatározott feladataikat az ország minden településén ellátják. Példaként említette, hogy a főváros XIII. kerületében 7 órán belül felderítettek egy emberölési ügyet. Garamvölgyi László hangsúlyozta: a rendőrség mindent megtesz, hogy segítse a védekezést, ugyanakkor garantálják a közbiztonságot.
Frissítés: Lezárták a 11-es főút Budakalásztól északra vezető szakaszát szombat délután, mert a térségbe induló nagy számú kiránduló jelentősen megnehezíti az ott dolgozók védelmi munkálatait – jelentette be Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott, a megyei védelmi bizottság elnöke a szentendrei mobil árvízvédelmi fal mellett tartott sajtótájékoztatóján.
Közölte: a 11-es főút Budakalászig járható, utána teljesen le van zárva, csak az ott lakók mehetnek be. „Természetesen, akik már itt vannak, elhagyhatják a területet, de sem gépjárművel, sem kerékpárral, sem más módon nem lehet bejönni” – tette hozzá. A lezárás gyakorlatilag az egész Pest megyei szakaszt érinti. Tarnai Richárd elmondta, hogy soha nem látott magasságig emelkedett vízszint, ilyen magas vízállásokat még nem mértek a megyében.
Kijelentette, hogy a munkálatokat elvégezték, a gátakat fölépítették. Megjegyezte, hogy 721 ezer homokzsákot használtak fel csak Pest megyében, már most többet, mint 2006-ban országosan. Dietz Ferenc (Fidesz), Szentendre polgármestere elmondta, hogy szombaton 10 órakor a Duna elérte a 2006-os szintet a városnál 760 centiméterrel, egy órakor pedig 765 centimétert mértek. A vízszint növekedése lassult, a korábbi óránkénti 3 és 2 centiméterrel ellentétben az utóbbi egy órában csak 1 centiméter emelkedett. Kiemelte: a mobil árvízvédelmi fal tökéletesen működik. A polgármester beszámolója szerint Szentendre készültsége 95 százalékos, „mert mindig történhetnek váratlan események”. Szombaton a honvédség megerősítéseket végez több helyen, a kaszinó mögött is megemeli az árvízvédelmi szintet mintegy 30 centiméterrel. A Bükkös-pataki zsilip esetében pedig civil segítséggel a gátnál az ellennyomót emelik meg.