Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Az MSZP elnöke Lipcsében azt mondta: a Fidesz-kormány „nem demokratikus, nagyon populista és nagyon nacionalista” kormányzása, Magyarország pedig parlamentáris diktatúrává változott.
A magyar kormány nem demokratikus, Magyarország pedig már csak papíron demokrácia - mondta Mesterházy Attila, az MSZP elnöke szerdán a németországi Lipcsében. A politikus a Haladó Szövetség (Progressive Alliance) nevű új nemzetközi baloldali ernyőszervezet alakuló kongresszusán, egy panelbeszélgetésen hangsúlyozta: a magyar szabadságszerető nép, és már többször kivívta magának a szabadságot. „Most megint ezt fogjuk tenni” - mondta az MSZP elnöke arra műsorvezetői kérdésre válaszolva, hogy mit tehet az ellenzék, ha a kormány lebontja a demokráciát. Mesterházy Attila a több száz fős nemzetközi közönség előtt kiemelte: az „Orbán-rezsimet” csak úgy lehet leváltani, ha az ellenzék győz a következő parlamenti választáson.
Kifejtette: a Fidesz-kormány „nem demokratikus, nagyon populista és nagyon nacionalista”. Kétharmados parlamenti többsége azonban nem példa nélküli, hiszen 1994 és 1998 között a szocialista-liberális koalíció 72 százalékos parlamenti többségre támaszkodva kormányozta az országot. A két időszak közötti különbség abban áll, hogy az MSZP „korlátozta magát”, mert a demokrácia és a jogállam híve, és nem gondolta azt, hogy bármit megtehet, ha az övé a parlamenti többség. Orbán Viktor viszont azzal a szándékkal lépett kormányra, hogy új rendszert épít fel, és kiiktatja az összes féket és ellensúlyt. Magyarország így „parlamentáris diktatúra” lett, ahol a demokrácia már csak papíron létezik – mondta Mesterházy Attila.
Orbán a kétharmados többség birtokában megváltoztatta a pártpolitikai „játékszabályokat” is, átalakította a párt- és kampányfinanszírozás rendszerét, és átrajzolta a választókerületei határokat. Mindezt azzal a céllal tette, hogy korlátozza az ellenzék lehetőségeit - tette hozzá az MSZP elnöke. Mesterházy Attila hangsúlyozta: nem Magyarország ellen emeli fel a szavát, hanem a kormány tevékenységét bírálja. Lipcsében több mint hetven baloldali párt részvételével alakították meg szerdán a PA-t. A szövetség célja az emberközpontú gazdasági és politikai világrend létrehozása, jelszava: „Szabadság, Igazság, Szolidaritás”.