Szilvásy szerint nem volt politikai motiváiója a Portik-Laborc-találkozónak

2013. április 23. 19:24

Szilvásy György szerint semmiféle politikai motivációjuk nem volt Portik Tamás és Laborc Sándor találkozóinak, amit az is bizonyít, hogy a titkosszolgálati eszközökkel szerzett információkból semmit nem használt fel az akkori kormány politikai riválisai lejáratására. Szerinte ugyanez nem mondható el az ügy kiszivárogtatásáról és a hangfelvételek leiratainak nyilvánosságra hozataláról.

2013. április 23. 19:24

Portik Tamás, az 1990-es évek olajszőkítési ügyleteiről ismert Energol Rt. egykori igazgatója és Laborc Sándor 2008 nyarán tartott megbeszélései anonimizált leiratainak titkosságát hétfőn oldotta fel az Alkotmányvédelmi Hivatal – az NBH jogutódja – a belügyminiszter utasítására. Ezzel kapcsolatban Szilvásy György, a Gyurcsány-kormány titkosszolgálatokat felügyelő minisztere az MTI érdeklődésére elmondta: a beszélgetések korántsem arról szóltak, amit a sajtó egy részének előzetes interpretációi sugalltak, azaz nem egy bűnözőtől próbált a kormány titkosszolgálata a politikai ellenfelekre nézve terhelő, kompromittáló információkat gyűjteni vagy pláne kreálni.

A volt miniszter azt mondta, a találkozók előzménye az volt, hogy egy korábbi ismerőse jelezte: Portik Tamás a közhatalom és a szervezett bűnözés közötti kapcsolatokról tudna információval szolgálni. Ekkor – mint minden ilyen esetben – a NBH-hoz tette át az ügyet – fűzte hozzá. Kitért arra, hogy a titkosszolgálatokat felügyelő kormánytagként elődeihez és utódaihoz hasonlóan hetente kapott információkat kormánypárti és ellenzéki politikusokkal, ügyészekkel, bírókkal, magas rangú rendőrtisztekkel kapcsolatos „gyanús körülményekről”. Ezekben az esetekben mindig az volt az eljárás, hogy a szakma szabályai szerint a szolgálatok ellenőrizték az információk megalapozottságát, és ha indokolt volt, a bűnüldöző hatósághoz tették át az ügyet – mondta Szilvásy György.

A volt miniszter szerint nem volt politikai motiváció az ügyben, amit az is bizonyít, hogy a titkosszolgálati eszközökkel szerzett információkból semmit nem használt fel az akkori kormány politikai riválisai lejáratására. A jegyzőkönyvek figyelmes áttekintése is alátámasztja, hogy a beszélgetések célja a nemzetbiztonsági érdekeket szolgáló törvényes információszerzés volt – folytatta. A sajtó egy része Szilvásy György szerint már a nyilvánosságra hozatal előtt egy bizonyos interpretációt próbált sulykolni, és ennek érdekében a csúsztatásoktól, a szöveg meghamisításától sem riadt vissza. Példa erre, hogy azt a szövegrészletet, ahol a főigazgató arról beszél, „bennünket alapvetően az érdekel, az a felület, ahol politikusok, bírók, ügyészek valamilyen módon befolyásolva vannak”, korábban voltak akik úgy idézték: a főigazgatót érdekli minden információ, amellyel befolyásolhatja őket – mondta a volt miniszter. Nyilvánvalóan más, ha a közhatalom képviselői között próbálják megtalálni a támadható – akár a szervezett bűnözés által is zsarolható – embereket, mint amikor a kormányoldal maga keres zsarolható pontokat – fejtette ki.

Az is a feltételezett politikai célzat ellen szól, hogy a hangfelvételt a titkosszolgálatoknál szokásos módon irattározták az előző kormányzati ciklusban, így természetesen a kormányváltás után akadálytalanul kerülhetett az új vezetők birtokába – mondta a Gyurcsány-kormány tagja. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az ügy közéleti felhasználása, a jegyzőkönyvek nyilvánosságra hozásának időzítése aligha magyarázható bármiféle szakmai indokkal, sokkal inkább politikai érdekeket látszik szolgálni. „A Fidesz által korábban eltervezett politikai manipuláció egy újabb fejezete, melynek célja az előző kormány, illetve pártjainak lejáratása” – fűzte hozzá.

Arra a felvetésre, hogy a Portik-Laborc találkozón készült hangfelvétel leiratának nyilvánosságra hozása után vajon a másik oldal is megszellőztethet-e kompromittáló hangfelvételeket, Szilvásy György hangsúlyozta: „ezeket a módszereket nem tudom átvenni az ellenféltől”. Arra a kérdésre, vajon mi szükség volt egy olyan kétes személlyel az NBH főigazgatójának személyesen találkoznia, Szilvásy György úgy reagált: miniszterként soha nem folyt bele a operatív munkába, sem ebben az ügyben, sem más esetekben nincs is abban a helyzetben, hogy szakmailag minősíteni tudná a főigazgató konkrét döntéseit. De például az önmagában is életszerű válasz lehet a kérdésre, ha például Portik azt mondta: csak a főigazgatóval ül le tárgyalni, csak személyesen neki ad információkat.

Szilvásy György hangsúlyozta: felelőtlenségnek tartja, hogy a felvételek szövegének nyilvánosságra hozásával rövid távú politikai előnyöknek rendelték alá a hosszú távú szakmai érdekeket. Nyilvánosságra hozni nyomós ok nélkül azt, ami törvényes információgyűjtés során keletkezett? Ezek után mire számíthatnak az ország biztonsága érdekében eljáró szervek informátorai? – vetette fel a volt titkosszolgálati miniszter, aki egyetértett Mesterházy Attilával, az MSZP elnökével abban, hogy megengedhetetlen a titkosszolgálatokat politikai célokra felhasználni.

Összesen 113 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bábeli békák
2013. április 24. 11:42
Moral insanity (ang., ejtsd: morrel inszenniti), v. erkölcsi elmezavar, az a kórkép, melynek legfőbb sajátsága az etikai és morális irányban mutatkozó kedélyi elfajulás. Az újabb és helyesebb felfogás szerint az erkölcsi elmezavar semmi egyéb, mint csupán egy tünete az u. n. serdülési elmezavarnak (hebefrenia, Kahlbaum). Utóbbinak legfőbb ismertető jelei, hogy mindig a serdülés idejekor (14-22. életév) tör ki s hogy alatta a legkülönbözőbb hangulati és kedélyi állapotok (búskomorság, emelkedettség, zavartság) szapora egymásutánban váltják fel egymást, melyek igen gyorsan butaságba mennek át. Az erkölcsi elmezavart mutató egyének már kora ifjuságokban feltünnek kedélyük durvasága (állatkínzás), nemi ösztönük kielégítése (öntettőzés), ravaszságuk, az önérzet és a gyermeki s testvéri szeretet hiánya, kifejezett önzésük, kicsapongásaik és lopások iránti hajlamuk által. Ily egyéneknek olykor látszólag normális intelligenciájuk van, de szellemi elégtelenségük önálló munkánál mindig kirí. Cselekedeteik ösztönszerüek, «kényszercselekedetek»: lopnak, gyujtogatnak, gyilkolnak. Az erkölcsi elmezavar lényegében elmegyengeség, csakhogy ez nem ötlik mindenkor szembe, mert ez olykor csak a jellem bizarrsága és bogaras sajátosságok által árulja el magát a szakértőnek. Forrás: Pallas Nagylexikon
Agnieszka
2013. április 24. 11:39
Szerintem nincs az a szöveg összefüggés, melyben ez a Laborc-Portik ügy megállna. Iktatott éttermi számlák? Nagyon kicsinyes, dehát végülis Laborc dolgozott ebéd közben, nem? Sjnos, a hazug embert gyakran nem érik előbb utól, mint a sánta kutyát, de most végülis, úgy tűnik, h. kibúj a szög a zsákból.Ezek teljesen gátlástalanok és egyáltalában nem olyan okosok. Viszont sokan szeretik őket. Hasonló hasonlót?
Vén Csataló
2013. április 24. 10:59
Hát ha személyesen Szilvási eftárs mondja, akkor biztos. Hogy a magyar titkosszolgálat, balliberális kormánypártok által kinevezett, Moszkvában kiképzett vezetője megbeszéli egy bűnözővel, hogy hogyan kell lejáratni, megzsarolhatóvá tenni és tönkretenni a vezető ellenzéki pártot - nos, ez tényleg szigorúan politikamentes téma, ami nyilvánvalóan mellőz bármiféle politikai motivációt. A vak is láthassa!
magnamater
2013. április 24. 09:19
Közhely, a politikus hazudik.Sokszor rá van kényszerülve. De mért mond olyat, amiről mindenki tudhatja, hogy nem igaz? Valószínűleg azért, mert a hatalmában bízik, félnek tőle, és nem fogják ellene felhasználni,hogy hazudik. Szilvásynak még mindég akkora hatalma volna,hogy megengedhet magának ekkora hazugságot?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!