Az alaptörvény negyedik módosítása nem érint lényeges kérdéseket, és nem szűkíti, hanem bővíti az Alkotmánybíróság jogkörét – mondta Orbán Viktor a Die Weltben és a Frankfurter Allgemeine Zeitungban (FAZ) kedden megjelent interjúban. A két német konzervatív lapban hasonló terjedelmű interjú jelent meg a miniszterelnökkel. A Die Welt „Az EU rugalmatlan és doktriner” címmel közölte Boris Kálnoky interjúját, a FAZ pedig Nem vagyunk helyes fiúk címmel közölte Stephan Löwenstein anyagát.
A FAZ elsősorban az alkotmánymódosításra vonatkozó részeket emelte ki a kormányfővel folytatott beszélgetésből, amelyen az osztrák Kurier egy munkatársa is részt vett, míg a Die Welt az EU-val kapcsolatos mondatokból és más gondolatokból is idézett.
Orbán Viktor mindkét német interjú szerint hangsúlyozta: a magyar kormány sok mindenben eltér a „régi Nyugat-Európa” megoldásaitól. „Nem vagyunk mi helyes fiúk a mainstreamből (fősodorból)” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a Fideszt mindig akkor „hívták a választók”, amikor „csődbe jutott a régi rendszer”, ezért „közösségünkben erős a küldetéstudat”. A választók nem is arra hatalmazták fel őt, hogy „fősodorbeli” politikát folytasson, hanem arra, hogy szembesítse az országot „a legnehezebb kérdésekkel”, és megoldást ajánljon – emelte ki.
A Die Welt interjúja szerint Orbán Viktor elmondta: a kormány új társadalmi-gazdasági modellt épít, és eredményes az EU számára fontos területeken, de közben „állandóan azt kell bizonygatnom, hogy nem vagyok fekete bárány, és tudok késsel-villával enni”.
A magyar próbálkozás a válság megoldására „teljesen legitim próbálkozás”, és „európai sikertörténet” is. „Nem értjük, hogy miközben Ciprustól Görögországig mindenhonnan csak kudarcról érkeznek jelentések, miért nem akar senki egy sikertörténetet” – mondta a miniszterelnök. A Die Weltnek arra a kérdésére, hogy a magyar recepten vajon államosítást és központosítást kell-e érteni, kifejtette: az európai modell nem működőképes, és ami helyette az egyik államban beválhat, nem biztos, hogy egy másik országban is működik, Brüsszelnek ezért „doktrinerség helyett rugalmasan” kell viszonyulnia a nemzeti modellekhez. „Ez ma hiányzik az EU kultúrájából” – hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy a „tagállamoknak nem adják meg a nemzetállamoknak járó tiszteletet”, ami „gazdaságilag is irracionális”.