Orbán: Cigányellenes volt Bayer írása

2013. április 16. 09:14

A Die Weltnek és a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak is interjút adott a miniszterelnök. Orbán Viktor beszélt a negyedik alaptörvény-módosításról, a magyar kormány elképzeléseiről, ami szerinte sok mindenben eltér a „régi Nyugat-Európa” megoldásaitól, és arról is, hogy szerinte nem betonoznak, hanem stabil alkotmányos rendszert építenek, amit értéknek nevezett.

2013. április 16. 09:14

Az alaptörvény negyedik módosítása nem érint lényeges kérdéseket, és nem szűkíti, hanem bővíti az Alkotmánybíróság jogkörét – mondta Orbán Viktor a Die Weltben és a Frankfurter Allgemeine Zeitungban (FAZ) kedden megjelent interjúban. A két német konzervatív lapban hasonló terjedelmű interjú jelent meg a miniszterelnökkel. A Die Welt „Az EU rugalmatlan és doktriner” címmel közölte Boris Kálnoky interjúját, a FAZ pedig Nem vagyunk helyes fiúk címmel közölte Stephan Löwenstein anyagát.

A FAZ elsősorban az alkotmánymódosításra vonatkozó részeket emelte ki a kormányfővel folytatott beszélgetésből, amelyen az osztrák Kurier egy munkatársa is részt vett, míg a Die Welt az EU-val kapcsolatos mondatokból és más gondolatokból is idézett.

Orbán Viktor mindkét német interjú szerint hangsúlyozta: a magyar kormány sok mindenben eltér a „régi Nyugat-Európa” megoldásaitól. „Nem vagyunk mi helyes fiúk a mainstreamből (fősodorból)” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a Fideszt mindig akkor „hívták a választók”, amikor „csődbe jutott a régi rendszer”, ezért „közösségünkben erős a küldetéstudat”. A választók nem is arra hatalmazták fel őt, hogy „fősodorbeli” politikát folytasson, hanem arra, hogy szembesítse az országot „a legnehezebb kérdésekkel”, és megoldást ajánljon – emelte ki. 

A Die Welt interjúja szerint Orbán Viktor elmondta: a kormány új társadalmi-gazdasági modellt épít, és eredményes az EU számára fontos területeken, de közben „állandóan azt kell bizonygatnom, hogy nem vagyok fekete bárány, és tudok késsel-villával enni”.

A magyar próbálkozás a válság megoldására „teljesen legitim próbálkozás”, és „európai sikertörténet” is. „Nem értjük, hogy miközben Ciprustól Görögországig mindenhonnan csak kudarcról érkeznek jelentések, miért nem akar senki egy sikertörténetet” – mondta a miniszterelnök. A Die Weltnek arra a kérdésére, hogy a magyar recepten vajon államosítást és központosítást kell-e érteni, kifejtette: az európai modell nem működőképes, és ami helyette az egyik államban beválhat, nem biztos, hogy egy másik országban is működik, Brüsszelnek ezért „doktrinerség helyett rugalmasan” kell viszonyulnia a nemzeti modellekhez. „Ez ma hiányzik az EU kultúrájából” – hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy a „tagállamoknak nem adják meg a nemzetállamoknak járó tiszteletet”, ami „gazdaságilag is irracionális”.

Arra a kérdésre, hogy maradtak-e fékek és ellensúlyok a magyar politikai rendszerben, elmondta, hogy ebből a szempontból 1990 óta nem történt változás, és Európában azért tűnik furcsának a helyzet, mert „kétharmados többség van a parlamentben”. Hozzátette: ezt kifejezetten jónak találja, nem lát benne problémát. „Sajnos ilyen rendkívüli helyzet csak nagyon ritkán alakul ki” – mondta Orbán Viktor. Azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a jelenlegi döntések „bebetonozása” más parlamenti erőviszonyok között alkotmányos válságot okozhat, kifejtette: minden politikai erő elérheti a kétharmados többséget, ennek hiányában pedig valóban nem lehet megváltoztatni az alkotmányos rend alapját. „Ezt azonban nem bebetonozásnak, hanem az alkotmányos rendszer stabilitásának nevezném” – mondta Orbán, hozzátéve, hogy „a stabilitás érték”.

Arra a felvetésre, hogy a parlament a kétharmados többséggel, katasztrófákat megakadályozandó, akár a kínzás szabadságát is rögzítheti az alkotmányban, és az Alkotmánybíróság nem tehetne ellene semmit, hangsúlyozta: ez így van, de az ilyen parlamentet „legkésőbb a következő választáson elzavarnák”, hiszen „a demokrácia biztosítéka nem az alkotmány és nem is a törvényhozás, hanem maga a nép”, a magyar pedig demokratikus nép és nem tűri az antidemokratikus megoldásokat.

A kormányfő az alkotmány legutóbbi módosításáról a FAZ interjúja szerint elmondta: „mi nem akartuk az alaptörvény negyedik módosítását”. A módosítás az Ab döntésének következtében vált szükségessé, és volt még néhány tisztázatlan kérdés, így végül „a szokásosnál nagyobb módosító csomag jött létre” – fejtette ki. Mindkét interjú szerint hangsúlyozta a kormányfő egyebek között azt, hogy a negyedik módosítása nem érinti jelentősen az Alkotmánybíróságot, és bizonyos területeken bővíti az intézmény jogkörét.

A Die Welt interjúja szerint azzal kapcsolatban, hogy beszámolók alapján fideszes politikusok és rokonaik előnyt szerzenek állami földek elosztása során, a miniszterelnök hangsúlyozta: állami földet csak haszonbérletbe lehet adni, és az eljárást mindenkire egyformán kötelező előírások szabályozzák.

Azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy Bayer Zsoltot az írásaiban a romákról és a zsidó értelmiségiekről megfogalmazott állításai miatt egy német pártból már kizárták volna, Orbán Viktor kifejtette: az antiszemitizmus vádját a publicista írásai alapján nem lehet komolyan venni, az viszont „cigányellenes volt, amit a romákról írt”. Elmondta: a kérdést megbeszélte Bayer Zsolttal, aki nyilvánosan vissza is vonta állításait.

Az üggyel kapcsolatban hangsúlyozta: Európában csak a gyűlöletbeszéd ellen lépnek fel, az új magyar alkotmány viszont tovább megy, hiszen anyagi kártérítést igényelhet az, aki úgy érzi, hogy megsértették emberi méltóságában, ami „teljesen új út” az európai törvényhozási gyakorlatban.

Összesen 74 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tatka46
2013. április 16. 13:54
Orbán hazudik a jó szokása szerint. Mind amit csináltak nem az országot szolgálja hanem őt és rabló bandáját. Mindenhol fideszes p.cs ül, és mindenhol fideszes kapja az adófizetök pénzét.Szerintem a németek is azért tudják, hogy Orbán Lukasenkoi országot épit.
Dr Safarov alvásterapeuta
2013. április 16. 12:53
A szeretett vezető jól összezavarja a híveket.
Csigorin
2013. április 16. 12:13
Marpedig itt nem Viktornak, hanem Bayernek volt igaza. A ciganysag egy resze (mint ahogy a magyarsag egy resze is!) allatkent viselkedik, sot, rosszabbul, mert az allat nem kinoz/gyilkol elvezetbol. Vannak emberi mivoltukbol kivetkozott bunozok, akikre egyszeruen nem lehet mast mondani, mint hogy allatok. Es igen, el kell erni, hogy ezek ne legyenek. Nem a fizikai megsemmisitesukkel, hanem ezen viselkedesforma kialakulasanak megelozesevel. Van a magyarsagnak, a ciganysagnak, a nemetsegnek stb egy resze, aki ez a kategoria. A gond ott van, hogy a ciganysag eseteben, szocio-etnokulturalis okokbol ez a reteg aranyosan nepesebb, mint a magyarsag, vagy mondjuk a svedseg eseteben. Azon, hogy miert, mar lehet vitatkozni, de ez a vita csak akkor kezdodhet el, ha magat a tenyt ki lehet mondani.
tarackos
2013. április 16. 12:01
"Elmondta: a kérdést megbeszélte Bayer Zsolttal, aki nyilvánosan vissza is vonta állításait." Értem Viktor, ami Németországban kuka azt Te leporolod aztán kajálod. De akkor mi a bajod az ide exportált élelmiszeripari szeméttel?! "A választók nem is arra hatalmazták fel őt, hogy „fősodorbeli” politikát folytasson, hanem arra, hogy szembesítse az országot „a legnehezebb kérdésekkel”, és megoldást ajánljon – emelte ki." Jaja, mindig éppen arra adtak felhatalmazást ami szád íze. Ha mondjuk szagos a tegnapi kolbásztól akkor szagos felhatalmazást. Persze ehhet kellenek azok a választók is akik naponta másra adtak 2010-ben felhatalmazást... Ja, a tandíjra is adott vki felhatalamzást, érdekes akkor vmiért nem számított a "felhatalmazás".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!