Németh Zsolt március 12-23. között Új-Zélandon és Ausztráliában tesz látogatást, és új-zélandi tárgyalásai után, telefonon nyilatkozott az MTI-nek. Kiemelte, 2008-ban az előző kormány több magyar külképviseletet bezárt, közöttük a főkonzulátust Sydneyben, a kanadai Torontóban és a brazíliai Sao Paolóban, pedig ezek a helyek fontos központjai a magyar diaszpórának. Ausztráliában és Új-Zélandon is jelentős magyar közösségek vannak, ez indokolná, hogy szélesítsék a magyar külképviseleti hálózatot a térségben – mutatott rá.
Németh Zsolt hangsúlyozta, a Külügyminisztérium javaslatot tett a kormánynak egyes képviseletek újranyitására, így a közeljövőben várhatóan konzuli iroda nyílik Melbourne-ben. Állandó konzul kezdheti meg a munkáját Sydneyben is, és Ausztráliában további városokban kihelyezett konzuli napokat szerveznek – mondta. Hozzátette: Ausztráliában sok Délvidékről elszármazott magyar él, körükben jelentős az érdeklődés a kedvezményes honosítás iránt. Az államtitkár úgy látja, a magyar közösségekkel ápolt kapcsolatok szorosabbra fűzését segítheti, hogy hamarosan népművelők mennek több országba a magyar nyelv, történelem, népzene és néptánc oktatására. Az érkezésüket nagy várakozás előzi meg Ausztráliában is – fűzte hozzá.