Kiderült, hogyan moshatott tisztára egymillió eurót Magyarország belga „barátja”
Didier Reynderst akár öt év szabadságvesztésre is ítélhetik.
Négy magyarországi civil szervezet is bekapcsolódott abba az európai polgári kezdeményezésbe, amelynek célja, hogy az Európai Bizottság alkosson uniós normát a sajtó sokszínűségének biztosítására.
A szervezetek – a Magyarországi Európa Társaság, a Mérték Médiaelemző Műhely, az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) és a Délkelet-európai Médiaközpontok Hálózata – csütörtöki budapesti sajtótájékoztatójukon ismertették álláspontjukat. Közlésük szerint október végéig legalább hét európai uniós tagállamban kell összegyűjteniük összesen minimum egymillió aláírást, hogy az Európai Bizottság napirendre tűzze kezdeményezésüket. A többi közt azt követelik: szűnjön meg a túlzott tulajdonkoncentráció a média- és a hirdetési szektorban, és politikailag független médiatanácsok döntsenek a területet érintő ügyekben.
A sajtószabadságot biztosító új uniós irányelvben vagy a jelenlegi, audiovizuális irányelv kiegészítéseként rögzítenék azokat az összeférhetetlenségi szabályokat is, amelyek kizárják a médiatulajdonlásban a politikai és gazdasági összefonódást. Azt is biztosítanák, hogy a tagállamok médiahatóságai megfelelő információkhoz jussanak a médiavállalkozások valódi tulajdonosi köréről.
Kocsis Györgyi, a Magyarországi Európa Társaság alelnöke azt mondta: számos uniós országban lehet érzékelni, hogy veszély fenyegeti a sajtószabadságot és a médiapluralizmust. Vagy a tőkekoncentráció jelent akadályt, vagy – megjegyzése szerint, ahogy Magyarországon – a kormányzati hatalom túlzott mértékű befolyása. A kezdeményezéshez Magyarország mellett kilenc ország szervezetei csatlakoztak: Belgium és Olaszország, Bulgária, az Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Portugália, Románia és Spanyolország.
Molnár Péter (Milla), a kampány magyarországi szakmai koordinátora, a beadvány egyik szövegezője elmondta: a kezdeményezéshez fűződő magyarországi kampány középpontjában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának megszüntetése áll. Céljuk az is, hogy az Európai Unió minden tagállamára kötelező szabály mondja ki, hogy a médiatestületekben egyetlen politikai vagy más társadalmi csoportnak sem lehet meghatározó befolyása.
Polyák Gábor, a MéM vezetője szerint negatív hatással van a magyar médiapiac szerkezetére, hogy a médiatanács nem független a politikai hatalomtól. Szerinte a testület hosszú távra szóló, piacbefolyásoló döntései nem szakmai szempontok alapján születnek. Véleménye szerint ezt bizonyítja, hogy már a Dunántúl nagy részét lefedve terjeszkedhetett a Lánchíd Rádió, amelynek egyértelmű a politikai kötődése: egy olyan médiavállalkozás, az Infocenter tulajdonában áll, amelynek korábbi vezetője miniszteri posztot kapott a jelenlegi kormányban. Kifejtette: a piacra az tud jelentős befolyást gyakorolni, ha a politikai és a gazdasági hatalom egy kézben összpontosul, Magyarország pedig az elmúlt évekig mentes volt attól, hogy ez által torz nyilvánosság jöjjön létre.
A Pécsi Tudományegyetem docense a magyar politikai kultúrában értelmezhetetlen, formalistának nevezte a médiatörvény jelenlegi, az Európa Tanács észrevételei alapján zajló változtatását, és azt mondta: „az eddigi európai segítség nem vitt minket érdemben előre”. Közölte azt is: felhívták az Európa Tanács figyelmét a jelenlegi változtatások elégtelenségére, és azt a választ kapták: nincs még vége az erről folyó tárgyalásoknak.
A Lisszaboni Szerződés értelmében az unió polgárai is felvethetnek jogalkotási területeket az Európai Bizottság számára. Az Európai polgári kezdeményezés a sajtó sokszínűségéért című petíciót egy internetes oldalon lehet aláírni, Magyarországról minimum 16 ezer 500 aláírásra van szükség.