Bajnai: Nem jött még el a koalíciós tárgyalások ideje

2013. január 08. 11:23

Bajnai Gordon szerint a szakpolitikai egyeztetések valójában koalíciós tárgyalások, erre pedig sem a jelenlegi időpont, sem az MSZP által javasolt forma és résztvevői kör nem megfelelő. A volt miniszterelnök, a Haza és Haladás Egyesület elnöke ezzel indokolta, hogy az Együtt 2014 nem vesz részt az ellenzéki erők kedden kezdődő gazdaságpolitikai egyeztetésén.

2013. január 08. 11:23

Bajnai Gordon korábbi kormányfő elmondta, fontos, hogy a jogállam helyreállításáról a lehető legszélesebb körben megegyezzenek, mert ez Magyarország következő száz évét, az együttélés alapvető szabályait határozza meg. „De a szakpolitikai egyeztetés valójában már koalíciós tárgyalás: arról szól, hogy kivel és milyen program alapján készülünk kormányozni. Erre pedig sem a meghirdetett forma, sem a jelenlegi időpont, sem a résztvevői kör nem alkalmas. Nem így kell koalícióról megegyezni” – hangsúlyozta. Bajnai Gordon szerint az MSZP tárgyalási javaslata jó szándékú volt, de nem véletlenül talált vegyes fogadtatásra. Az emberek elsöprő többsége 2010-ben a változásra szavazott, mára azonban csalódott, így a változtatás szándéka megmaradt. „Ha a választók azt látják, hogy pártok képviselői alkudoznak egy zárt helyiségben, mielőtt velük megbeszélték volna a programjukat, az lesz az érzésük, hogy nem változott semmi. Én viszont azzal a meggyőződéssel jöttem vissza a politikába, hogy Magyarországnak egy új korszakra van szüksége” – jelentette ki.

A volt miniszterelnök szerint az ellenzéki szervezeteknek előbb szakszerű programokat kell készíteniük, ezeket mindenkinek meg kell vitatnia a választóival, és csak ezután lehet a kényszerű kompromisszumokat hozó koalíciókötésről tárgyalni. „Abban a forgatókönyvben, amit normálisnak tartok, ez még odébb van. Nem nagyon messze, fél éven belül, de még odébb” – magyarázta, megjegyezve: az új választási rendszer arra kényszeríti az ellenzéki erőket, hogy már a választások előtt megállapodjanak, „koalíciót kössenek”. A Haza és Haladás Egyesület elnöke ugyanakkor kiemelte, hogy szakpolitikai egyeztetéseket csak érdemi támogatottsággal és reális programmal rendelkező, a korszakváltás alapelveit elfogadó szervezetek között lehet folytatni.

A választók csak akkor tekintik hitelesnek az együttműködést, ha a résztvevők – akik nagy része az elmúlt húsz évben, így az előző kormányzati ciklusban is politikai szerepet töltött be – garanciát adnak, hogy nem követik el azokat a hibákat, amelyek az országot egyszer már bajba juttatták, „és lehetővé tették azt az ámokfutást, kártékony kormányzást, ami most zajlik” – jelezte. Hozzátette, hogy ezt a közjogi kérdésekről szóló tárgyalásokon is rögzíteni szeretnék. Az MSZP által kezdeményezett ellenzéki tárgyalások múlt szerdán kezdődtek meg közjogi kérdésekről a szocialista párt, az Együtt 2014, a Demokratikus Koalíció, a korábban az MSZP-s Schmuck Andor vezette Magyarországi Szociáldemokrata Párt és az Árok Kornél elnökölte Szövetségben Együtt Magyarországért Párt között. Az egyeztetésen az LMP és a 4K! nem vett részt. Kedd délután, az Együtt 2014 nélkül gazdaságpolitikai kérdésekről tárgyalnak a felek.

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ouchy
2013. január 08. 16:38
Kezdődik a kioktatás. Hiába, Mesterházy és Bajnai nem fér el egymás mellett. És a bukott politikusok milyen garanciát tudnak adni, hogy ugyanazt a hibát nem fogják elkövetni újból? Ez butaság, nem politikusi gondolkodás. Mi lesz az ő garanciája?
kjkj945
2013. január 08. 14:45
Baj, baj, baj brácsa akkor most mit is csináltok???
heep
2013. január 08. 14:36
" Nem jött még el a koalíciós tárgyalások ideje" Nem bizony. Sőt ebben az évtizedben már nem is jön el. " Az egyeztetésen az LMP és a 4K! nem vett részt." Korrekt. Ha marad a Schiffer és az LMP távolságtartása minden 2010 előtti politikai erőtől akkor akár rájuk is lehetne szavazni 2014-ben vagy a Jobbikra. De sajnos a realitás az, hogy ha nem akarjuk az MSZP-SZDSZ gengszterbanda (bármilyen reinkarnációjának) visszatérését akkor mégiscsak a Fideszre kell majd szavazni. Ez az egyetlen hátránya az egyfordulós választásnak. Ha már láthatóan nem fenyegetne a ballib vész az első forduló után akkor a szívemre hallgatva szavazhatnék a második fordulóban a Jobbikra vagy az LMP-re.
Sándor
2013. január 08. 14:02
ludas gordon.... azt nem igen értem, miért is vette fel a nemzetidegen kommunistákkal kéz a kézban, - 2002-2009-közt még szocialista néven és jelmezben - tízezermilliárdos a hiteleket, ha mindent jól csináltak ludas gordon … de HOVA lettek ezek a tízezermilliárdok
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!