Taroltak a magyar egyetemek a neves nemzetközi ranglistán, és ez nem véletlen
A pár éve bekövetkezett versenyképességi fordulatról kérdeztük a felsőoktatásért is felelős szakállamtitkárt.
A 2013-as felvételi eljárásban nem lesznek felvételi ponthatárok, csak a jelentkezés feltételéül szabott minimális ponthatárokat határozzák meg. Több szakot ugyanakkor egyáltalán nem támogat majd az állam.
Döntött az emberi erőforrások minisztere arról, hogy a 2013. évi általános felvételi eljárásban felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben, egységes, osztatlan képzésben mely szakokon vehető igénybe magyar állami ösztöndíj – áll a tárca közleményében. Mint írják, a miniszter 2013-ban még nem él új jogkörével, és nem határoz meg a minimális felvételi ponthatárnál magasabbakat, azt majd csak a a 2014-es általános felvételi eljáráskor kívánja majd gyakorolni.
2013-ban a felvételi jelentkezés feltételéül szabott minimális ponthatár alapképzésben és egységes, osztatlan képzésben valamennyi szak esetében 240 pont, felsőoktatási szakképzésben 200 pont. Hozzátették: természetesen az egyes intézmények adott szakra érvényes felvételi ponthatárai az intézményi kapacitás függvényében – a korábbi évek gyakorlatának megfelelően – a felvételi eljárás során alakulnak ki, és a minimális pontszámnál magasabbak is lehetnek.
A tárca közzétett egy listát azokról a szakokról is, amelyeken magyar állami ösztöndíj nem vehető igénybe, ezeken tehát kizárólag önköltséges képzés hirdethető meg a 2013-as általános felvételi eljárásban. E szerint a gazdasági képzések, a jogászképzés mellett az állam nem támogatja a jövőben az andragógia(felnőttképzés), a kommunikáció és médiatudomány, a nemzetközi tanulmányok, az igazságügyi igazgatási és a munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási szakokat sem – írja a hvg.hu.