Balog: Nem lesz tandíj, megszűnnek a keretszámok

2012. december 16. 13:51

A kormány a tanulmányi költségek teljes állami fedezetéért azt várja el a felsőoktatásba bekerülő hallgatóktól, hogy szerezzenek diplomát, és nyilvánítsák ki szándékukat, hogy Magyarországon akarnak dolgozni - közölte Balog Zoltán vasárnap. Az emberierőforrás-miniszter a tervezettnél egy nappal előbb, már hétfőn tárgyalna a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) a felsőoktatás átalakításáról, amelyről a szerdai kormányülésen várhatók végleges döntések.

2012. december 16. 13:51
Balog Zoltán a kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta: a kormány „semmifajta tandíj bevezetésére nem hajlandó, nem készül” és nem is látja azt szükségesnek.
 
Megerősítette, hogy megszüntetik a keretszámrendszert, így a minőségi követelményeket teljesítő diákok bekerülhetnek a felsőoktatásba, ha pedig vállalják, hogy a diplomaszerzés után Magyarországon dolgoznak, az állam a teljes képzési költségüket kifizeti.
 
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a felsőoktatási képzés sokba kerül, az állam célja ezért, hogy a tandíj nélkül, állami támogatással megszerzett diplomájukat a diákok itthon kamatoztassák.
 
A kormány meghallotta azt az üzenetet, hogy a hallgatók ne kezdjék adóssággal az életüket - jelentette ki Balog Zoltán. A részleteket - köztük a diákhitelrendszer jövőjét és a hallgatói szerződések tartalmát - firtató kérdésre ő és Giró-Szász András kormányszóvivő is úgy válaszolt: először a hallgatókkal akarnak egyeztetni.
 
A miniszter egyúttal arra kérte a HÖOK vezetőit, hogy a tervezett keddi időpont helyett már hétfőn tárgyaljanak a felsőoktatás átalakításáról. Kérését azzal indokolta, hogy így a szerdai kormányülésig - amelyen végleges döntéseket hoznak a felsőoktatás átalakításáról, így a felvételi eljárásról - a hallgatók javaslatait is be tudják építeni előterjesztésükbe. Hozzátette: a Magyar Rektori Konferencia elnökségével már pénteken egyeztetett, és találkozott az egyetemek gazdasági tanácsainak elnökeivel is.
 
Az MTI azzal kapcsolatos kérdésére, hogy a végzős középiskolások mikor tudják meg, szakonként milyen követelményeknek kell megfelelniük a bejutáshoz, Giró-Szász András elmondta: idén a 240 volt a pontminimum, de egyetemenként és szakonként eltérő eredmény kellett a bekerüléshez, az átlag 369 pont volt. „Hogy idén hogy lesz, az a tárgyalásokon dől el” - mondta.
 
A kormányszóvivő az MTI kérdésére azt is elmondta: Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a Fidelitas meghívására, a Fidesz ifjúsági társszervezetének tagjaival egyeztetett egy budapesti romkocsmában a felsőoktatás helyzetéről. A kormányfő ezután a Facebook-oldalán tett közzé egy videóüzenetet, amelyben úgy foglalt állást, hogy azoknak, akik elérik a felsőoktatási tanulmányokhoz szükséges követelményeket, és elszántak, hogy tanuljanak, majd Magyarországon dolgozzanak, továbbra is ingyenesnek kell maradnia az egyetemi és főiskolai oktatásnak.
 
A kormányszóvivő a tájékoztatón arról is beszélt, a felsőoktatási rendszer újjászervezést igényel azért, hogy egy „egészségesebben működő”, fenntartható szerkezet jöjjön létre. Ugyanakkor fontos - folytatta -, hogy az átalakítás ne keltsen félelmet és áttekinthető legyen, a kormányfő ezért kérte Balog Zoltánt arra, hogy egyszerűsítse a felsőoktatás jövőjéről szóló kormányzati előterjesztést, egyértelművé téve a kormányzati szándékot.
 
A miniszter ezzel kapcsolatban azt mondta: az eddigi keretszámrendszer nem volt korrekt, a tanulni akaró diákok egy részét elzárta a felsőoktatástól.
 
Arra a kérdésre, hogy a most bejelentett változások összefüggésben vannak-e a hallgatói tiltakozásokkal, Giró-Szász András úgy válaszolt: a tüntetések a demokrácia részei, és figyelemfelhívóak tudnak lenni. „Nyilvánvalóan ez apropója volt annak a találkozónak, amelyre a Fidelitas hívta meg a miniszterelnököt. A Fidelitas is hasonló felvetésekkel élt, és ez vezetett ide. De ez nem a koncepción változtat, hanem annak egy elemét tisztázza le, egyszerűsíti” - fejtette ki.

 

Összesen 256 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
DieNanny
2012. december 17. 14:42
Nem értek egyet. Ahogy hallottam, a felsőfokút elkezdők 40%-a nem végzi el az iskolát. Lehet, 1 év után, lehet, diplomavédés előtt 1 nappal hagyják abba. Tehát 1000 hallgatóból 400 csak az oktatókat és szorgalmas társaikat fárasztják. Én úgy csinálnám, hogy az ELSŐ év valóban legyen ingyenes. Még a kollégium is. Meg a tankönyvek, és étkezés. MINDEN! Aztán a 2. évtől meg kell nézni, hogyan végezte az elsőt. 4,5-től 5-ös átlagig maradjon ingyenes. Utána 5 tizedenként kelljen 20-20%-ot fizetni. Mert ha VALÓBAN ingyenes, akkor ez az első év elég arra, hogy az illető rájöjjön: bírja-e a sulit, érdekli-e egyáltalán. Ha meg hármasnál rosszabb a jegye, lehet, nem való abba az iskolába. Ha a 2. évfolyamtól kevesebb emiatt a diák, akkor az oktatók is minőségibb munkát tudnak végezni. Az meg, hogy nyilatkoznak arról, hogy Mo-on akarnak dolgozni: Diplomaosztás után hetente meg kell jelenni a pénzügyi osztály előtt, hogy naponta elküldött 10 önéletrajzot? Vagy elég 5 is? A feladóvevénnyel kell igazolnia? Mert van olyan cég, aki vissza sem jelez az illetőnek, hogy: Igen, megkaptuk az önéletrajzát, de nincs magára szükségünk! Mert szerintem 100-ból 90 ezt fogja írni. 10-en behívják, abból talán 1 felveszi. TALÁN! És mennyi a határidő, amit erre lehet szánni? Ha valaki fél éven belül nem talál, annak kamatostól kell 5 évet visszafizetnie? Vagy hogy lesz ez? Mert ekkor fog jönni az a dolog, hogy lehet, külföldön kap állást, de arra még nem elég, hogy az iskola költségét visszafizesse. Kerestetni fogják az Interpollal? Ennyire átgonolatlan és buta javaslatot még nem hallottam!
Valandil
2012. december 17. 08:23
Ötletelés volt. Láttunk ilyet Ferenctől is, másoktól is. Érdekes, a jegyzőkönyvek is ezt javasolják...
korona
2012. december 17. 05:50
Minden, mindennel összefügg. (bemásoltírás)---------------------------------------------------------------------- VÉSZHELYZET TÚLÉLÉSE Hogyan készüljünk fel a legrosszabbra?! 1. Tárolj otthon 1 havi hideg élelmet (beleértve a háziállatoknak is). Konzervek, rizs, instant levesek, szárazbab, só, cukor, méz, tea, kávé. Nagyobb mennyiséget legjobb vízhatlanul zárható műanyag hordóban tárolni, ez megvédi a kártevőktől és a nedvességtől is. Legyen otthon valamennyi ivóvíz is. Ha 1 havi mennyiség praktikus okokból nem megoldható, azért néhány napi készlet legyen otthon. 2. Szerezz be valamilyen főzőeszközt, amivel gáz / villany nélkül is lehet főzni. Legjobb, ha van hozzá egy kukta is, így sokkal kisebb energiafelhasználással lehet az ételt elkészíteni. 3. Legyen otthon minden családtag számára egy meleg hálózsák. Egy katasztrófa esetén a kihűlés az egyik legnagyobb veszély. 4. Tarts magadnál legalább 1-2 hétre elegendő készpénzt! Ha a bankok zárva vannak, vagy ha a távközlési rendszer megsérül, a bankkártya nem fog működni. Mi az a Bushcraft? A bushcraft a természetes környezetben történő túlélés és boldogulás művészete, illetve az ehhez szükséges készségek és tudásanyag elsajátítása. A bushcraft-készségek magukba foglalják a tűzgyújtást, a menedéképítést, a növényismeretet, a táplálékszerzést- és készítést, a tájékozódást, a famegmunkálást, a kés, a fejsze és egyéb eszközök használatát, illetve ezek segítségével a természetes anyagokból történő eszközkészítést stb. A bushcraft ugyanakkor nem csupán túlélési technikák gyűjteménye, hanem eltűnt vagy mára kihaló félben lévő természeti, népi fogások, foglalkozások és módszerek néprajzi jelentőségű megőrzése. 5. Az autó üzemanyagtartályát tartsd legalább félig – ha lehet inkább tele – megtankolva. De legalábbis mindig azonnal tankolj tele, ha kifogy. Ha valamiért el kell hagyni a lakhelyet, üres tankkal nem fog menni. 6. Legyen egy vészterv, amiről a család minden tagja tud. Gondolj arra, hogy esetleg a telefon/internet/mobil hálózatok nem működnek. Kell valami alternatív találkozási pont, ha a lakhelyed esetleg nem megközelíthető. 7. Az alábbi eszközökkel mindenképpen szerelkezz fel: balta, svájci bicska, gyufa, öngyújtó, elemlámpa, tartalék elem, meleg bakancs vagy túra cipő, zsebrádió, elsősegély csomag, tájoló iránytű és térkép és egy hátizsák, amibe mindezeket tárolod; menetkészen. Ezek az abszolút legszükségesebb lépések, amelyek vészhelyzetben életet menthetnek.
elfelejtette
2012. december 17. 01:04
Tudaj valaki követni ezt az egészet?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!