„Igazságnak lennie kell” – Orbán Viktor is nyilatkozott a 11 évesen meggyilkolt Till Tamás ügyében
A kisfiút 24 évvel ezelőtt, 2000 májusában gyilkolták meg.
A Der Standard szerint a regisztráció alkotmányban történő rögzítése közvetett módon korlátozza a választójogot. Az osztrák lap szerzője úgy véli, a választási törvények átírásával Orbán Viktor bebetonozta hatalmát.
Gregor Mayer kommentárjában megállapította, hogy Orbán Viktor hosszú ideig akarja megtartani hatalmát. A Der Standard publicistája felidézte, hogy a miniszterelnök a 2010-es választások előtt egy 15-20 évig tartó centrális erőtérről beszélt, melynek a szerző szerint a középpontjában ő maga lenne, a leválthatóság zavaró kilátása nélkül. Mayer megállapította, hogy Orbán a tettek mezejére lépett: egy korlátozó médiaszabályozást hozott létre, megnyirbálta az Alkotmánybíróság jogköreit, majd az új alkotmánnyal bebetonozta a jelenlegi kétharmados többség hatalmát.
Megállapította, hogy az államot és a törvényeket Orbán Viktor hatalmi törekvéseire szabták és kijelentette, hogy a regisztráció alkotmányban történő rögzítése és az azt követő törvény közvetett módon korlátozza a választójogot. A szerző szerint az Európai Néppártnak kellene „Orbán körmére nézni”, mielőtt Magyarországból Fehéroroszországot csinál.
Az osztrák lap első oldalán számolt be arról, hogy a magyar kormány hétfőn este alkotmányba foglalta a választási törvény vitatott reformját. Kitért rá, hogy a regisztráció bírálói szerint a szociálisan hátrányos helyzetű rétegeket a törvénnyel kizárják a választásból. Megállapította, hogy ez a választási törvény korábbi módosításával együtt bebetonozta Orbán Viktor hatalmát.
Mayer kifejtette, hogy erre a törvényre valójában nincs szükség, mivel a választók nyilvántartása hibátlanul működik. Hozzátette: Orbán Viktornak politikai céljai vannak vele. A cikk szerint a regisztráció a jobboldali-populista Orbán Viktor ötlete, amelyet vehemensen képvisel, és a saját pártja ellenállásával szemben is véghezvisz. A szerző kifejtette, hogy mivel a Fidesz támogatottsága csökken, ezért az alulképzett és szociálisan hátrányos helyzetű spontán választókat távol akarják tartani a szavazástól.
Megjegyezte, hogy a Fideszben ezt műveltségi cenzusnak nevezik.
Mayer szerint a hétfői alkotmánymódosításra azért volt szükség, mert különben az alkotmánybíróság megsemmisítette volna a törvényt. A cikk arról is beszámolt, hogy a szavazás után az LMP képviselői kék cédulákat szórtak szét az ülésteremben, amelyekkel az 1947-es választási csalásokra utaltak – olvasható a Médianéző összeállításában.