Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Éles vita zajlott az amerikai külügyben a magyar kormánnyal szembeni fellépésről. Charles Gati és Thomas Melia keményebb fellépést szorgalmazott, más diplomaták a Fidesz atlantizmusával, a magyarországi jogállamisággal és a Jobbik-veszéllyel érveltek.
A Mandiner több diplomáciai forrásból megerősített értesülései szerint február 2-án magas szinten foglalkoztak Magyarország helyzetével az amerikai külügyminisztériumban, a State Departmentben. A washingtoni megbeszélésen egyesek, így Charles Gati politológus és Thomas Melia helyettes államtitkár keményebb amerikai fellépést, további szigorú kritikák megforgalmazását sürgették a magyar kormánnyal szemben. Kritika érte az Egyesült Államok budapesti képviseletének túlságosan elnéző magatartását is.
Több magas rangú, korábban Magyarországon szolgálatot teljesítő diplomata azonban ellenvéleményének adott hangot, szerintük az Egyesült Államoknak nem szabad túlmennie az Európai Bizottság által megfogalmazott kritikákon, mert az árthat a két ország kapcsolatainak. Érveik szerint a Fidesz alapvetően atlantista párt, Magyarországon jogállam van, ráadásul jelenleg a radikális Jobbik a Fidesz legvalószínűbb ellenzéki alternatívája.