Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Szerdán tárgyal az Európai Bizottság arról a javaslatról, mellyel a túlzott deficit miatti eljárás keretében ideiglenesen és részlegesen felfüggesztenék az újabb magyar kohéziós támogatásokat. Az atv.hu úgy tudja: a döntés már megszületett. Az Index értesülései szerint az EB valamivel több mint 56 milliárd forintnyi kohéziós támogatás befagyasztását fogja javasolni, de magyar kormánynak lesz még mozgástere megúszni a példátlan szankciót.
Az atv.hu úgy tudja, az Európai Bizottság már korábban döntött: a magyar kohéziós támogatásokat fel fogják függeszteni. A lépés inkább ösztönző, mintsem büntetés, hogy Magyarország csökkentse túlzott hiányát – jegyzi meg az EB szerdai ülésének főbb témáit taglaló dokumentumban. A napirendben kiemelik: a felfüggesztést visszavonhatják, ha Magyarország megteszi a kellő intézkedéseket.
Frissítés:
Az Index egy brüsszeli, a bizottsági döntéshozatalt ismerő informátora szerint „a bizottság célja nem a büntetés, hanem a 3 százalék alatti hiány kicsikarása”. A hírportál másik, magyar diplomáciai ügyekben bennfentes forrása szerint lényegében a 2013-as költségvetés számainak bemutatásakor dől majd el, hogy tényleg büntetnek-e, ám szerinte a magyar kormány nem számít arra, hogy tényleg pénzelvonás történik majd a végén.
Az utolsó idei, decemberi ECOFIN is dönthet még a visszavonásról, ehhez pedig a magyar kormánynak novemberig kellene a bizottságot meggyőznie arról, hogy a magyar költségvetési politika fenntartható. A büntetés visszavonásáról éppúgy a pénzügyminiszterek tanácsa dönthet a bizottság javaslatára, mint annak elrendeléséről – írja az Index.
Frissítés:
A jövő évtől esedékes kohéziós támogatásokból 495 millió euró befagyasztására tett javaslatot szerdán az Európai Bizottság - írja a hvg.hu a pénzügyi és a regionális ügyekért felelős uniós biztosok brüsszeli bejelentése alapján. A portál megjegyzi: ez 290-es euróárfolyamon 143,5 milliárd forintos támogatásmegvonást jelent. A hírt az Index is megerősítette, majd megjegyezte: a testület ülésén nem vett részt a Bizottságba hazánk által delegált Andor László foglalkoztatási és munkaügyi biztos. Ezt Selmeczi Gabriella Fidesz-szóvivő furcsának és szokatlannak találta.
A javaslatról a pénzügyminiszteri tanács március 13-án dönthet. Az Index szerint bár a tervezett megvonás elfogadása valószínűsíthető, azt a későbbiekben visszavonhatják, ha a magyar kormány az uniónak tetsző költségvetési tervet mutat be 2012 decemberig.
Frissítés
A Jobbik elnöke szerint az Európai Bizottság szerdai döntése Magyarország nagyon súlyos és durva megalázása. Vona Gábor szerdai rendkívüli sajtótájékoztatóján közölte azt is: szerinte ötpárti egyeztetésre lenne szükség az ország uniós tagságáról, szerinte ugyanis csak gyarmati, rabszolga szerep juthat Magyarországnak.. Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: bár a kohéziós támogatások megvonása még nem végleges és visszavonható a döntés, de ehhez olyan „öncsonkításra” lenne szükség, amely hasonló eredménnyel járna.
Frissítés:
Szijjártó Péter és Giró-Szász András szerdai, közösen kiadott közleményében kijelentette: a Bizottság döntése megalapozatlan és méltánytalan. A Fidesz szóvivői szerint érthetetlen, hogy az Európai Bizottság miért hagyta figyelmen kívül a tényeket: Magyarország költségvetési hiánya – az Európai Unióhoz való csatlakozásunk óta először – 3 százalék alatt volt 2011-ben és 3 százalék alatt lesz idén is. Hozzátették: így a nyolcadik legalacsonyabb hiányt tudhatjuk magunkénak az Európai Unióban.
Frissítés
A KDNP felszólítja a kormányt, hogy ne engedjen a zsarolásnak és minden lehetséges eszközét vesse be az országot ért hátrányos döntések hatásainak mérséklésére. A KDNP szerint az EB döntésén keresztül a megadóztatott bankok és a multik arra akarják kényszeríteni a kormányt, hogy minden terhet a nyugdíjasokra és a munkavállalókra hárítson. Ez pedig erkölcsileg és gazdaságilag elfogadhatatlan. Hozzátették: semmi nem veszélyezteti a konvergencia programban vállaltakat és a 3 százalék alatti deficitet. A KDNP szerint az EB döntése a balliberális pártok kritikája is, mivel az ő felelőtlen gazdaságpolitikájuk hatására Magyarország azóta folyamatosan túlzottdeficit-eljárás alatt áll.