Péntek reggel került fel a kormany.hu-ra és hétfő délig lehet véleményezni a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) egészségügyet újrarajzoló tervezetét – írja a Napi Gazdaság. A portál a tervezetet elemezve közli: bár látszólag jelentéktelen eleme az egyik mellékletben megjelenő új szakmai kódrendszer bevezetése, valójában ez tartalmazza az ellátást végző egység működési helyét, illetve az ott történő ellátás szakmai besorolását. A kódrendszer változása egyben azt is jelenti – mondta a portálnak Poller Imre orvos, egészségügyi szakértő –, hogy februártól az ország összes fekvőbeteg-szakellátást biztosító intézményének és osztályának automatikusan lejár az addigi ÁNTSZ engedélye.
Az ÁNTSZ engedélyek és az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) szerződések megszerzéséhez az egyes intézményeknek már a napokban közzétett szakmai minimum-feltételeket is teljesíteniük kell. A portál megjegyzi, a rendszercsere hosszadalmas és bonyodalmas lehet, továbbá ellehetetleníti a korábbi és az új teljesítmények összehasonlítását. Az átszervezések a jelenlegi ágyszámok átstrukturálódását, illetve csökkenését is eredményezheti, így csökkentve az intézményre jutó finanszírozás (TVK) nagyságát – jegyzi meg a cikk.