Orbán Viktor az Európai Néppárt kongresszusán újságíróknak arról beszélt, hogy bár Magyarország nem tagja az eurózónának, de ha azt leértékelik, az hazánkat is magával ránthatja. A miniszterelnök szerint még nem látszanak a rövid távú megoldás körvonalai.
Bár Magyarország nem tagja az eurózónának, de ha annak rosszul megy, Magyarországnak is rosszul megy, és ha leértékelik az euróövezetet, az magával rántja Magyarországot is – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán az Európai Néppárt kongresszusán Marseille-ben magyar újságíróknak. A kormányfő szerint „bár mi nem vagyunk tagja az eurózónának, mégis azért érdemes szorítanunk, hogy az eurózóna országainak miniszterelnökei megegyezésre jussanak”. Hozzátette: az biztosnak látszik – és a magyar nemzeti érdekekkel is egybeesik –, hogy a közös pénz, „az euró mögé közös költségvetési gazdálkodást és szigorú gazdálkodási elveket helyeznek majd az eurózóna tagállamai”.
Orbán Viktor szerint középtávra ugyan egyetértés formálódik a közös költségvetési politikával kapcsolatban, a gond azonban az, hogy „közben ég a ház, a baj az ajtón kopog”. Rámutatott, hogy e problémára, vagyis az európai gazdaságok közvetlen és azonnali leértékelésére, nem válasz az, hogy „mi néhány hónapon belül majd úgy módosítjuk az alapszerződést, hogy utána még egyszer már nem fordulhat elő olyan eladósodás, mint amilyentől ma szenved a kontinens”. Szerinte a rövid távú megoldás az igazán fontos, de ennek körvonalai szerda este még nem látszanak – fogalmazott.
Orbán Viktor kérdésre válaszolva kifejtette: ebben a pillanatban a közös költségvetésre vonatkozó szabályok nem érintik Magyarországot, hiszen azok az eurózóna tagállamaira vonatkoznának. A kérdés szerinte az – folytatta -, hogy a jelenlegi kettőből lesz-e három- vagy négysebességes Európa. „A magyar nemzeti érdek az, hogy olyan megoldást találjanak az eurózóna tagállamai, amely nem feszíti szét a 27 országból álló európai uniós kereteket.” – mondta.