„A rezsicsökkentés egy szent tehén” – Nagy Attila Tibor szerint ezen múlhat Magyar Péter sikere
Az elemző az Indexnek nyilatkozott.
A miniszterelnök a Tudomány Világfórumán beszélt a tudomány jelentőségéről, amelynek szerinte a politikusokkal és a gazdasággal együttműködve kell válságkezelési utat kijelölnie.
Orbán Viktor miniszterelnök a Tudomány Világfórumának csütörtöki budapesti megnyitóján leszögezte: a tudósok felelőssége jelenleg minden korábbinál nagyobb, hiszen a politikának, a tudománynak és a gazdaságnak kooperálnia kell a válság által felvetett kérdések megoldása érdekében.
A miniszterelnök szerint annak kapcsán lehetnek kétségek, hogy a gazdasági válság valóban globális méreteket ölt–e, annyi viszont „bizonyos, hogy súlypontja a nyugati világban van”. A válság révén kialakuló folyamatokat egyébként Orbán Viktor okvetlenül stabilizálná, hiszen jelentős gazdasági, tudományos, diplomáciai és katonai változások fognak végbemenni. Ilyen változások eddig békésen és háború nélkül nem mentek végbe – állítja a kormányfő.
A politikus úgy véli: a tudomány lényege a keresés, ezért olyan emberekre van szükség, akik új kérdésekre keresnek új válaszokat. Orbán éppen ezért tartja fontosnak a Tudomány Világfórumát is. „Együtt kell keresni azt, ami még nincs” – magyarázta. A tudománynak egyébként olyan kérdésekkel kell szembenéznie a miniszterelnök szerint, mint a hétmilliárdos lélekszámú föld élelmezése, vagy az erőforrások túlzott felhasználása. Orbán Viktor úgy véli: a diktatúrák XX. század végén tapasztalt eltűnése a nyugati világ rohamtempójú technológiai fejlődésének köszönhető.
A kormányfő beszélt a tudomány fejlődésének alapfeltételéről az oktatásról is. „Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája” – idézte Orbán Szent-Györgyi Albert gondolatát. Magyarország ezért alakítja át iskolarendszerét Kína, India és Szingapúr példájából kiindulva – fejtette ki a politikus.