Készüljünk: így fog hétfőn megbukni Olaf Scholz
Jön a bizalmi szavazás a Bundestagban, majd februárban az új választás.
„Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy bármely más országból beavatkozzanak a magyar alkotmányozási folyamatba” - fogalmazott Szijjártó Péter Werner Hoyer külügyi államminiszter nyilatkozatára reagálva. Hoyer állításai ellen közleményben tiltakozott Németh Zsolt is.
A miniszterelnök szóvivője a német külügyi államminiszter hétfői nyilatkozatára reagálva elmondta: „Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy bármely más országból – akár Németországból is – beavatkozzanak a magyar alkotmányozási folyamatba. Egy ilyen beavatkozási kísérlet ellentétes Németország és Magyarország szövetségesi kapcsolatával, valamint az államközi érintkezések szokásaival.”
Szijjártó Péter kiemelte: „Magyarországnak évtizedeken keresztül el kellett tűrnie, hogy más fővárosból akarták megmondani, mit tegyünk illetve tehetünk, vagy hogy mi legyen a magyar alkotmányban. Ez az időszak véget ért.”
„A Külügyminisztérium számára a nyilatkozat azért is érthetetlen és elfogadhatatlan, mert az alkotmányozás folyamatáról a német külügyi vezetés, köztük Hoyer államminiszter is, több alkalommal is részletes tájékoztatást kapott. A tájékoztatás során többször hangsúlyoztuk, hogy – Hoyer államminiszter állításaival szemben - az új alkotmány nem szűkíti a kisebbségek jogait, nem korlátozza a jogállamiságot és nem sérti a közös európai értékeket, hanem éppen ellenkezőleg, megerősíti azokat” - fogalmazott Németh Zsolt külügyi államtitkár.
Werner Hoyer külügyi államminiszter hétfőn, az új alkotmány elfogadása után közölte, a médiatörvény kapcsán felmerült aggodalmak erősödtek annak kapcsán.