Kiborult a Politico, mert Orbán szerint Magyarország jobb, mint Románia
A brüsszeli lap szerint Orbánt szembesítették az ország nehézségekkel küzdő gazdaságával, ezért elterelésképpen a szomszédos Románia ellen indított „támadást”.
A vörösiszap-katasztrófa sújtotta térségben tájékozódott ma Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő úgy véli, Kolontár elöntött részében nem lehet élni; az ügyben a legszigorúbb kivizsgálást és fellépést követeli meg. Hajnalban elérte a vörösiszap-ár a Rába folyót, a víz ph értéke 10 körüli értéket mutat, ahogy a Marcal folyóé is. Délelőtt a Mosoni-Dunát is elérte a szennyeződés. A Magyar Tudományos Akadémia szakértői csoportja a helyszínen végzett vizsgálatokat követően megállapította: az iszap nem radioaktív; az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság pedig közölte, hogy az Ajka mellett bekövetkezett katasztrófa a Komárom-Esztergom megyei Duna-szakaszra nem lesz számottevő hatással. Ma a térségbe látogat Mádl Dalma is.
A vörösiszappal elöntött Kolontáron tájékozódik a katasztrófahelyzetről a miniszterelnök; Orbán Viktor csütörtökön kora reggel érkezett az ipari katasztrófa által sújtott ajkai térségbe. A kormányfő nem látja értelmét annak, hogy helyreállítsák azt a területet Kolontáron, amelyet elöntött a vörösiszap. „Valószínűleg kell nyitni egy új telepet itt a faluban, (...) itt nem lehet élni” - mondta Orbán. Úgy fogalmazott, az emberi mulasztás ténye több mint valószínű, így a lehető legszigorúbban kell az ügyet kivizsgálniuk és fellépniük. Hozzátette, ha ez éjjel történik, a faluban mindenki meghal; az pedig szerinte sem lehetséges, hogy a tározó fala ilyen hirtelen meginduljon.
A Magyar Tudományos Akadémia szakértői csoportja igyekszik mérsékelni a pánikot: a Devecser és Kolontár térségében végzett vizsgálatokat követően megállapították, hogy a vörösiszap radioaktív sugárzása messze a megengedett egészségügyi határérték alatt van. Az iszap nátron-lúg tartalom miatt veszélyes anyagnak minősíthető; bőrrel való érintkezés vagy szembe kerülés esetén bő vizes lemosással védekezhetnek a káros hatások ellen.
Hajnalban elérte a Rábát, délelőtt pedig a Mosoni-Dunát a vörösiszap-ár; a több folyószakaszon gipsszel, és savval próbálják oldani a szennyezés lúgosságát. A legtöbb helyen - a Marcalnál is - a víz ph értéke 10 alatt van. A monitorozást mindenhol folytatják, halpusztulásról egyelőre nincs hír. Janák Emil, az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatója közölte, hogy a katasztrófa a Komárom-Esztergom megyei Duna-szakaszra nem lesz számottevő hatás
Devecserre és Kolontárra látogat ma Mádl Dalma is, a Katolikus Karitász jószolgálati nagykövete, és Écsy Gábor országos karitászigazgatóval együtt tartós élelmiszert adnak át a helyieknek.