A román-magyar megbékélés a közép-európai térség egyik fő pillére - jelentette ki szombaton Tusnádfürdőn Traian Basescu román államfő. Közép-Európa olyan térség, amely konszolidálódik, és a román-magyar megbékélés az egyik alappillér. Különösen fontos ez a két ország területén élő magyar, illetve román kisebbség szempontjából- mondta.
Előzőleg Németh Zsolt külügyi államtitkár köszöntőjében megállapította: Közép-európa előtt nagy jövő áll, kérdés, hogy képesek leszünk-e kihasználni a lehetőségeket. Fel kell ismerni: Közép-Európa igazi közepe nem Magyarország és Románia, hanem Tusványos, vagyis annak szellemisége, amelynek alapján a két ország kapcsolatai újjáépülhetnek - mondta Németh Zsolt.
Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke megköszönte Basescu elnöknek, hogy néhány évvel ezelőtt elfogadtatta a kommunizmus bűneit elítélő jelentést. Tőkés Romániáról szólva elmondta: Európának még csak a peremén van ez az ország, a kommunista rendszer következményei még mindig érvényesülnek.