Orbán Viktor elárulta, miket tervez a 2025-ös békeévben (VIDEÓ)
Örülhetnek a családok és a vállalkozások egyaránt.
Tíz százalékra mérsékelnék 500 millió forintos árbevétel alatt a társasági adót, illetve bevezetik az egykulcsos családi adót, cserébe kivezetik a rendszerből az adójóváírás intézményét.
Orbán Viktor miniszterelnök beszéde elején az árvíz elleni küzdelem állásáról tájékoztatta a képviselőket. Ezután rátért a gazdasági kérdésekre: szerinte eljött az idő, hogy a gazdaságban is új rendszer kerüljön a régi helyébe. Az új gazdasági rendszer alapjaiban változtatja meg az eddigieket, mert a régi elkorhadt. Stabil, jól működő, hosszú távon is kiszámítható gazdasági rendszer kidolgozását ígérte. Orbán szerint borúlátó, aggasztó időjárás uralkodik a pénzügyi világban, de nekünk a magyarokra jellemző csavaros észjárás a feladatunk. Orbán szerint a termelő kapitalizmusé a jövő, a spekulatív kapitalizmus ideje lejárt. Ma 2,5 millió adózó tart el 10 millió embert, erre az alapra nem lehet építkezni - tette hozzá.
A szomszédos országok példájával az egykulcsos adórendszerről beszélt Orbán. Ezért 10 százalékra mérsékelnék 500 millió forintos árbevétel alatt a társasági adót, illetve bevezetik az egykulcsos családi adót, cserébe kivezetik a rendszerből az adójóváírás intézményét. Eltörölnek tíz kisadót, eltörlik a minimálbéresek adómentességét, eltörlik azok az adóját, akiket magánszemély foglalkoztat már adózott jövedelméből. Eltörlik az öröklési és ajándékozási illetéket. A családi adózást úgy kívánják megvalósítani, hogy gyermekenként emelkedő összeg minősül majd adómentesnek, derült ki Orbán beszédéből. Az általa ajánlott adókulcs 16 százalék. A beruházásokhoz szükséges 51 engedély harmadát eltörlik. Az egyszerűsített foglalkoztatás feltételeit egyszerűsítik. Qz ingatlan bérbeadásához ne kelljen vállalkozónak lenni. Kilencedik intézkedés a pálinkafőzés liberalizálása.
Újra áfamentes lenne az adományozás. Könnyítik a kistermelők feldolgozási és élelmiszerforgalmazási lehetőségeit. A Széchenyi-kártyát kibővítik 50 millió forintra. A kkv-k javára alakítanák át az európai uniós források leosztását.
Frissítés: Orbán szerint az a minimum, hogy a bankok most igazságos részt vállaljanak a gondok leküzdéséből. A költségvetési egyensúly fenntartása érdekében szükség van a közszféra költségeinek csökkentésére is. Költségstop a közszférában, a bérek felülvizsgálata, a megbízások felülvizsgálata, az állami vezetők prémiumainak 98 százalékos különadója, az állami vezetők fizetésének kétmillió forintban maximálása következik.
Áttérnek a bértömegű gazdálkodásra a közszférában, elrendelik a bértömeg 15 százalékos mérséklését, ettől 48 milliárd forintnál is nagyobb megtakarítás lehetséges. Megszüntetnek 260 igazgatósági helyet és 180 felügyelőbizottsági helyet az állami vállalatoknál. Tizenöt százalékkal mérsékelnék a pártoknak jutó költségvetési támogatást. Kincstárnokokat küldenek ki a költségvetési pénzekből gazdálkodó intézményhez. Beszerzési stop lesz a közszférában.
Nemzeti eszközkezelő társaság jöhet létre, ennek lényege, hogy ehhez kerülnének a bedőlt lakáshitelesek jelzálogfedezetei. Intézkedésként banki különadó bevezetését javasolta a bankokra, biztosítótársaságokra és a pénzügyi lízingcégekre. A kormány ugyanakkor határozottan fellép a bankellenes hangulat ellen, hiszen jól működő bankrendszer nélkül az ország nem lehet sikeres.
Frissítés: Jelzálogot csak forint alapú hitelre lehetne bejegyeztetni. A másodlagos élelmiszer-vizsgálat bevezetése következhet, hogy ne áramolhasson Európa élelmiszer-hulladéka Magyarországra. Orbán moratóriumot rendelt el a közüzemi díjakra, 2010. december 31-ig a kilakoltatásokra. Orbán Viktor szerint 29 pontos programja egyszerre szolgálja a magyar gazdaság helyreállítását és a szociális biztonság megteremtését.