Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
Felemásan értékelték a pártok az Orbán Viktor által bejelentett akciótervet. A Fidesz és a KDNP üdvözölte, a Jobbik is többségében egyetértett annak tartalmával, az LMP és az MSZP viszont kritizálta a programot.
Lázár János a Fidesz-frakció nevében támogatásáról biztosította a kormányt az akcióterv megvalósításában, és emlékeztette Orbán Viktort a számadás kikényszerítéséről, az elszámoltatás társadalmi elvárásáról sem. Harrach Péter, a KDNP képviselőcsoportjának vezetője hosszasan dícsérte Orbánt és az akciótervét, melyben a magyar emberek véleményét látta tükröződni. „Végre van gazdája a közös dolgainknak” - mondta Harrach, ami szerinte egy alapvető változás.
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője az akciótervvel kapcsolatosan elmondta: Kóka János és Bokros Lajos „szellemét” látja Orbánék akcióterve mögött: neokonzervatív fordulatot hajtanak végre, az adócsökkentés populizmusával, a kisebb állam demamógiájával. Szerinte az egykulcsos adó a felső-közép rétegek egyoldalú kedvezményezéséről szól. Összességében Schiffer szerint egy szegényellenes politikai fordulatnak lehetünk szemtanúi.
Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezetője a kormány akciótervét nagy részben jónak minősítette, de aknákat is lát benne. Kérdésesnek nevezte, mennyire átgondolt az akcióterv, és mennyiben az elmúlt napok felelőtlen nyilatkozatai által teremtett kényszerpálya eredménye. A kormány adópolitikai javaslatait Vona átgondolatlannak minősítette, és reményét fejezte ki, hogy a második akcióterv már egy magyar bankrendszer megteremtéséről fog szólni. Hiányolta továbbá, hogy nem érvényesül az „aki nem dolgozik, ne is egyék” elv a szociálpolitikában, s hogy a multikat sem érintik a bejelentett intézkedések kellőképpen.
Mesterházy Attila szerint a Fidesz élen járt a válság előidézésében, amivel sok milliárd forintot vettek ki az emberek zsebéből, míg a szocialisták voltak azok, akik stabilizálták az ország helyzetét. A szocialista frakcióvezető szerint az akciótervben visszaköszönnek a Gyurcsány-, és a Bajnai-kormány intézkedései, melyekre akkor a Fidesz nemet mondott. Azt viszont hiányolta, hogy egy mondatot sem hallottak arról, hogyan akarják tartani a hiányt, csökkenteni az államadósságot, miközben állami bevételekről mondanak le. Az egykulcsos adórendszerről az MSZP-frakcióvezető azt mondta, az a gazdagabbaknak kedvez, ahogy a minimálbér megadóztatása is, úgyhogy szerinte valóban új rendszer alakul, ám ez a gazdagokat segíti.