Kevesen érettségiznek emelt szinten

2010. május 03. 07:50

Hétfőn kezdődnek az érettségik, először magyar nyelv és irodalom tárgyból írásbeliznek a jelentkezők, kedden matematikával, szerdán történelemmel folytatódnak a vizsgák. Kevesebb mint 60 százalékuk felvételizik, nagyjából felük jelentkezett emelt szintű érettségire legalább egy tárgyból.

2010. május 03. 07:50
Hétfőn, a magyar nyelv és irodalom érettségivel kezdődik az idei érettségi szezon. Középszinten több mint 91 ezren, emelt szinten 1127-en vizsgáznak ebből a tárgyból, mindkét szinten 240 perc áll rendelkezésre a feladatlapok megoldására. Más tárgyakból is hasonlóan alakul a két szint aránya, a keddi matematikaérettségit csaknem 91 ezren írják középszinten, míg emelt szinten 2686-an, a szerdai történelemvizsgát csaknem 88 ezren középszinten, 5366-an emelt szinten teszik le. Összesen mintegy 140 ezer vizsgázó több mint 485 ezer vizsgát tesz le, ebből 27 ezer emelt szintűt. Pósfai Péter, az Oktatási Hivatal közoktatási szakmai elnökhelyettese elmondta, az érettségizők kevesebb, mint 60 százaléka tanulna tovább felsőfokú intézményekben
 
Pósfai közölte, a felvételizők nagyjából fele jelentkezett legalább egy emelt szintű érettségi vizsgára, azonban a felvételihez a középszintű vizsgával is be lehet kerülni. Magyar Bálint, akkori oktatási miniszter a kétszintű érettségi bevezetése előtt az egyetemkre és a főiskolára bízta, milyen szintű vizsgát követelnek meg a felvételihez, néhány nyelvszak kivételével azonban nem követelik meg az emelt szintet. Az utóbbi időben több egyetem igényelné, hogy megkövetelhesse az emelt szintű vizsgát, erről azonban szakcsoportonként kellene megállapodni, a kisebb főiskoláknak ez pedig nem érdekük.
 
A Fidesz törvénymódosítása nyomán 2013-tól a kormány döntene arról, mely szakokon és mely tárgyakból lenne kötelező az emelt szinten. Az idén az orvos, fogorvos, a gyógyszerész és az állatorvos szakokon is előírás az emelt szintű érettségi, azonban az ezekre a szakokra felvettek 95 százalékának eleve volt legalább egy emelt szintű érettségije. A szintemelők - vagyis a már középszinten érettségizettek, akik idén emelt szintű vizsgát tesznek - száma tavalyhoz képest csaknem 1500-zal nőtt.

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bz249
2010. május 03. 11:57
Az az igazsag, hogy az emelt szintu erettsegi megint a meleg viz feltalalasa volt, csak sokkal rosszabb minosegben es dragabban. Amit Magyar Balintek kerestek az ugyanis mar letezett, ugy hivjak oket, hogy erdemtelenek. Egy otfokozatu skalan jol megkulonboztetheto a nem megfelelo (elegtelen), az alap- (elegseges, kozepes) es az emelt szint (jo, jeles). Csak Magyarorszagon altalam ismeretlen okokbol felnek kettes-harmas erdemjegyeket adni (amugy a PhD-t is mindenki summa cum laudeval szerzi, ami megint nevetseges).
kinai
2010. május 03. 11:38
Az egyetlen "reform", amelyet a szociálliberális koalíció nyolc éve alatt megvalósított, a felsőoktatás átalakítása volt. Erre nagyon büszkék is, különösen a liberók, akik a reformot átverték Magyar Bálint alatt. A reform eredményeként a felsőoktatásban hosszú évekre állandósult a káosz, a felvételi szisztémát évről évre átalakítják (kisebb módosítások idén is voltak). A kétszintű érettségi pedig éppen a legfőbb célját nem érte el, ami az volt, hogy a továbbtanulók emelt szintű érettségit tegyenek, a tovább nem tanulóknak pedig legyen elég az alapszint.
drienovác
2010. május 03. 11:17
küldetés teljesítve, a színvonal csökkentése folyamatos nem véletlen, hogy nulladik évfolyamokat indítanak egyetemeken...
teglagyarimegallo
2010. május 03. 10:17
Csak tudnám, hogy akik nem vizsgáznak emelt szinten, azok mégis mire számítanak az egyetemen? Megsúgom: ott még kevésbé fogják a szájukba rágni a tananyagot, tanulni középiskolában kellett volna megtanulni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!