Hétfőn, a magyar nyelv és irodalom érettségivel kezdődik az idei érettségi szezon. Középszinten több mint 91 ezren, emelt szinten 1127-en vizsgáznak ebből a tárgyból, mindkét szinten 240 perc áll rendelkezésre a feladatlapok megoldására. Más tárgyakból is hasonlóan alakul a két szint aránya, a keddi matematikaérettségit csaknem 91 ezren írják középszinten, míg emelt szinten 2686-an, a szerdai történelemvizsgát csaknem 88 ezren középszinten, 5366-an emelt szinten teszik le. Összesen mintegy 140 ezer vizsgázó több mint 485 ezer vizsgát tesz le, ebből 27 ezer emelt szintűt. Pósfai Péter, az Oktatási Hivatal közoktatási szakmai elnökhelyettese elmondta, az érettségizők kevesebb, mint 60 százaléka tanulna tovább felsőfokú intézményekben
Pósfai közölte, a felvételizők nagyjából fele jelentkezett legalább egy emelt szintű érettségi vizsgára, azonban a felvételihez a középszintű vizsgával is be lehet kerülni. Magyar Bálint, akkori oktatási miniszter a kétszintű érettségi bevezetése előtt az egyetemkre és a főiskolára bízta, milyen szintű vizsgát követelnek meg a felvételihez, néhány nyelvszak kivételével azonban nem követelik meg az emelt szintet. Az utóbbi időben több egyetem igényelné, hogy megkövetelhesse az emelt szintű vizsgát, erről azonban szakcsoportonként kellene megállapodni, a kisebb főiskoláknak ez pedig nem érdekük.
A Fidesz törvénymódosítása nyomán 2013-tól a kormány döntene arról, mely szakokon és mely tárgyakból lenne kötelező az emelt szinten. Az idén az orvos, fogorvos, a gyógyszerész és az állatorvos szakokon is előírás az emelt szintű érettségi, azonban az ezekre a szakokra felvettek 95 százalékának eleve volt legalább egy emelt szintű érettségije. A szintemelők - vagyis a már középszinten érettségizettek, akik idén emelt szintű vizsgát tesznek - száma tavalyhoz képest csaknem 1500-zal nőtt.