A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
Nagyobb tekintéllyel és hatáskörrel rendelkező miniszterekből álló kabinetet szeretett volna Orbán Viktor, aki a leendő kormánytagok bemutatásakor elmondta: olyan embereket választott, akikről senki sem gondolja, hogy az ő beosztottjai. A miniszterek bemutatkozásuk után nyilatkoztak legfontosabb feladataikról.
Hende Csaba leendő honvédelmi miniszter elmondta: a honvédelem egészét át kell tekinteni, aminek csak egy része a Honvédelmi Minisztérium és a honvédség. Hozzátette: a minisztériumon, a honvédségen túl fontosak az olyan kérdések is, mint a társadalom, vagy a gazdaság szereplőinek viszonya a honvédséggel. A részterületekre vonatkozó döntéseket azonban egyazon rendszerbe ágyazva kell meghozni. Arról is beszélt, hogy három volt vezérkari főnök is segíti az előkészítésben.
Matolcsy György a Nemzetgazdasági Minisztérium leendő vezetője arról beszélt, hogy azonnali fordulatra van szükség az adórendszerben, csökkenteni kell a bürokráciát, teljes fordulatra van szükség foglalkoztatásban, el kell érni az uniós források jobb felhasználását és új Széchenyi-tervet kell elindítani. Az energiapolitikával kapcsolatban azt mondta: a következő kormány mindenképpen „kordában kívánja tartani” az energiaárakat. Mgjegyezte, hogy már jelenleg is folynak informális tárgyalások az IMF-fel. Megerősítette, hogy lát lehetőséget még az idén egy év közbeni adócsökkentésre, de ennek mértéke még kérdéses. Matolcsy szerint jelenleg nem reális célba venni az euró bevezetését. Hozzátette: az európai uniós pénzekből lényegesen több forrást kell biztosítani a kis- és középvállalkozásoknak.
A hazai és európai uniós fejlesztési források gyors és hatékony felhasználását, a közbeszerzés egyszerűsítését és az EU keretein belül a magyar vállalkozások előnyhöz juttatását sorolta egyebek között a legfontosabb feladatok közé Fellegi Tamás leendő fejlesztési miniszter. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tárcavezetői posztjának várományosa az állami vagyongazdálkodással kapcsolatban azt mondta: nem zárható ki privatizáció, de nem ez a fő stratégiai irány. Hozzáfűzte: az állami vagyon értékének a növelése a cél.
A kettős állampolgárság határon túli magyarok számára történő megadását említette az egyik legfontosabb célkitűzéseként Semjén Zsolt, aki az Orbán-kormányban általános miniszterelnök-helyettesi posztot tölthet majd be. A KDNP elnöke megtiszteltetésnek tartja a felkérést, amit örömmel vállalt el. Hozzátette: az általános miniszterelnök-helyettes munkájába várhatóan „minden politikai jellegű feladat” beletartozik majd. Megerősítette, hogy lesz a Fidesz és a KDNP között egy szerződés a kormány működési rendjéről, és ebben mindent részletesen rögzítenek majd.
Fazekas Sándor leendő vidékfejlesztési miniszter szerint a legfontosabb cél az, hogy a magyar vidék legyen versenyképes a nagyvárosokkal életnívóban, környezetvédelemben, munkalehetőségek tekintetében és a lakosság megélhetésének biztosításában. Megerősítette, hogy a vidékfejlesztési tárcához tartozik majd az agrárium és a vidékfejlesztés mellett a vízgazdálkodás, a természet- és környezetvédelem is.
Pintér Sándor belügyminiszterként elsőként a kistelepülések közrendjének és közbiztonságának megjavításához lát hozzá. Közölte: szeretné azt éreztetni, hogy „megjöttünk, rend és közbiztonság lesz az ország minden egyes területén”. Elmondta: elképzelhető, hogy törvénymódosítások lesznek a több rendőr munkába állíthasa érdekében, de ez nem csak új rendőröket felvételét jelenti majd, hanem azt is, hogy több rendőrnek a szolgálati területét megváltoztatják. Elképzelhető, hogy az önkormányzatok is a Belügyminisztériumhoz tartoznak majd. Elmondta azt is, hogy a mostani rendőri vezetés jelentős részével együtt szeretne dolgozni.
Öt ágazat, az oktatás, az egészségügy, a kultúra, a szociális ügyek és a sport tartoznak majd az újonnan alakuló Nemzeti Erőforrások Minisztériumához - mondta Réthelyi Miklós, az új tárcavezetői poszt várományosa, aki az egészségügy területén elsődleges feladatként a kórházak pénzügyi helyzetének rendezését és a rezidensek helyzetének tisztázást jelölte meg. A leendő nemzeti erőforrás miniszter nyilatkozatában munkáját a koordináció biztosításában és a stratégiai kérdésekben való részvételben jelölte meg, hozzátéve, hogy a különböző területek ismerőinek meghatározó szerepe lesz a kormányzati munkában, de a miniszteri felelősség az övé lesz. Közölte: szeretnék az orvosok szakmai munkáját is „zavarmentessé” tenni.
Martonyi János szerint először az ország hitelét, önbizalmát kell helyreállítani, ezzel párhuzamosan kell markáns, határozott kül- és Európa-politikát folytatni. A kettős állampolgárságról azt mondta: nincs arról szó, hogy egy törvénnyel automatikusan több százezer, vagy több millió szomszédos országban élő magyar állampolgárságot kap. A leendő miniszter azt mondta: helyre kell állítani Magyarország hitelét, önbizalmát, ezeknek elsősorban belső feltételei vannak, azokat kell megteremteni.A kettős állampolgárság kapcsán megismételte, azt akkor kaphatják meg a szomszédos országokban élő magyarok, ha majd a törvénymódosítás után élnek a lehetőséggel és egyéni eljárás keretében kérik a magyar állampolgárságot állandó letelepedés nélkül is, és akkor azt egyéni eljárás keretében meg fogják kapni. Kijelentette: a tervezett magyar szabályozás nem fog eltérni a szomszédos országokban lévő, hasonló szabályozástól.