Nagy botrány jön: saját testükkel védenék az illegális bevándorlókat Trumpéktól Denverben
Ötezren leszünk, és még ötvenezren, ha jöttök. Jobb ha nem szórakoztok velünk! – üzente a megválasztott elnöknek a szélsőséges demokrata polgármester.
Az USA stratégiai ellenfelét amerikai áldozat nélkül gyengíti meg Ukrajna, Németország pedig csak törekszik a vezető szerepre Európában – vélekedett Keith Kellogg, nyugalmazott tábornok a Szenátus szakbizottsága előtt.
Biztonságpolitikai szakértők meghallgatása zajlik az amerikai Szenátus honvédelmi bizottsága előtt az ukrajnai háborúval kapcsolatos amerikai stratégiáról – a február 28-i meghallgatáson Keith Kellogg, Mike Pence alelnök egykori nemzetbiztonsági tanácsadója szólalt fel, majd szenátorok kérdezték a véleményét.
Rick Scott republikánus szenátor, volt floridai kormányzó felvetésére, miszerint az amerikai nemzetbiztonság szempontjából mivel indokolható az, hogy Amerika erőfeszítéseket tesz az orosz katonai vereség érdekében, Kellogg azt válaszolta: fontos Ukrajna támogatása, mert „Amerika stratégiai ellenfelét Ukrajna gyengíti meg anélkül, hogy amerikai katonákat kellett volna bevetni ott,
így az Egyesült Államok a legfontosabb ellenfelére, Kínára koncentrálhat”.
A volt tanácsadó leszögezte: nem szabad amerikai katonákat Ukrajnába küldeni, mert ez esetben fennállhat az esélye annak, hogy Amerika két világháború után harmadszor is belekeveredik egy „európai háborúba”.
Scott szenátor másik kérdése, hogy miért van az, hogy Németország ennyire passzív a háború ügyében, pedig nagyobb félnivalója van az oroszok miatt, mint Amerikának, a nyugalmazott tábornok így felelt: a háború idején Lengyelország vált a legaktívabb európai szereplővé, pedig
mint amilyennek egy ilyen katonai konfliktus idején egy vezető európai országban a kormányrúdnál kellene állnia.
A harmadik kérdésre, miszerint lehetséges-e bármilyen egyezség Putyin elnökkel, Kellogg úgy vélekedett, hogy „Putyin csak és kizárólag az erőből ért, ezért a legjobb megoldás az, ha az orosz hadsereg vereséget szenved, mert akkor Putyin megbukik”. Mint fogalmazott,
Putyinnak értenie kell, hogy „nemcsak Ukrajnával, de velünk, a szabad világgal harcol”.
Keith Kellogg a kérdések előtt elmondott felszólalásában arról beszélt, hogy az amerikai gyengeség, az Obama- és a Biden-kormányzat gyengesége, leginkább az amerikai hadsereg szégyenletes afganisztáni kivonulása miatt kaphatott vérszemet Putyin, hogy azt higgye, a 2014-es krími akció után 2022-ben újra következmények nélkül megtámadhatja Ukrajnát.
Kellogg, aki 2017 és 2018 között a Donald Trump vezette Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának főtitkára, majd 2018 és 2021 között Mike Pence alelnök nemzetbiztonsági tanácsadója volt, úgy vélte: Trump elnök időben fegyvereket küldött Ukrajna számára, az általa küldött Javelinekkel és a bátorságukkal tudta visszaverni tavaly az ukrán hadsereg az oroszok első támadási hullámát.
Mint fogalmazott, azért kell katonailag támogatni Ukrajnát, mert Putyin csak akkor megy bele a tárgyalásokba, ha azt látja, vesztésre áll a fronton az orosz hadsereg.
ennek pedig súlyos következményei lennének az amerikai nemzetbiztonságra.
„Ha Amerika gyengeséget mutat az orosz agresszióval szemben, gyengeséget mutat a kínai fenyegetéssel szemben is”,
– hívta fel a figyelmet a volt nemzetbiztonsági tanácsadó.
A Trump-i jelmondatra utalva Kellogg a szenátusi szakbizottság előtt felvázolta az Amerika Mindenek Előtt-megközelítést a háborúra vonatkozólag – szerinte annyi fegyverzetet kell Ukrajna számára küldeni, amennyi elegendő az orosz hadsereg legyőzésére; egy menetrendet kell felvázolni a tűzszüneti állapotig; és aktivizálni kell a szövetségeseket, hogy cselekedjenek ők is.
Trump és Pence volt tanácsadója szerint erős amerikai vezetésre van szükség, hogy a háborút döntésre vigyék, minél előbb befejezzék, mert ha elhúzódik, akkor Ukrajna veszíthet, az Egyesült Államok ipari hátországa pedig nem elég erős ahhoz, hogy ezt hosszútávon támogassa.
Kellogg említett nyilatkozatait az alábbi videóban hallgathatja vissza angol nyelven:
-
Nyitókép: Keith Kellogg alelnöki tanácsadó egy sajtótájékoztatón beszél a Fehér Házban 2020. szeptember 22-én – forrás: SAUL LOEB / AFP
***