Akciófilmbe illő jelenetek – brutális készültségben a TEK munkatársai
Az események kiemelt biztonsági kockázatot jelentenek.
Szijjártó Péter szerint „köszönőviszonyban sincs a valósággal” amit a HVG írt az oroszokkal való megállapodás ügyében.
Csupán találgatás folyik a leendő jegybankelnök személyéről, akit Orbán fog megnevezni Simor András mandátumának lejárta előtt egy nappal – jelentette ki a külügyi- és külgazdasági államtitkár a HírTv Rájátszás című műsorában. „Azért egy nappal korábban, mert két nappal később már értelmetlen lenne” – felelte Szijjártó, majd közölte, hogy semmiféle kötelezettsége nincs a miniszterelnöknek arra nézvést, hogy ennél korábban fedje fel jelöltjét.
Az Orbán–Putyin találkozó kapcsán megjegyezte, hogy mindenki tisztában lehet azzal, miről volt szó a megbeszélésen. A HVG információiról Szijjártó kijelentette, azok „köszönőviszonyban sincsenek a valósággal”, az államkötvény-vásárlás helyett pedig szó volt az energia, a légi közlekedés, a mezőgazdaság és a két ország közti kereskedelmi mérlegek terén való együttműködésről.
Mint mondta: szóba került, hogy Magyarország az itt felhasznált energia nagy részét itthon is kívánja előállítani. A paksi atomerőmű bővítése is szóba került, ennek kapcsán Orbán jelezte Putyin felé, hogy nemzetközi tendert fogunk kiírni az ügyben, az orosz atomipari vállalat pedig „erős pályázattal fog kijönni a nemzetközi tenderen”. Szijjártó kijelentette, nem került szóba a paksi atomerőmű orosz befolyás alá kerülése.
A külügyi- és külgazdasági államtitkár leszögezte: „minden eddiginél jobb tárgyalási pozícióban vagyunk energia-területen”, az ország alatt meghúzódó földgáztározó-kapacitás pedig vissza fog kerülni nemzeti tulajdonba. „Nagy közép-európai földgáz-elosztó állammá szeretnénk válni” – jelentette ki Szijjártó.
A Nabucco vezetékről a török miniszterelnökkel folytak tárgyalások, az államtitkár pedig leszögezte, hogy „a Nabucco-gázvezeték ügyében nem történtek olyan fejlemények, amelyek versenyképes alternatívává tudták volna tenni a Transz-adriai Vezetékhez képest”. Mint mondta, előbbi helyett jelenleg a Nabucco West vezeték ügye került szóba, és júniusban születik megállapodás, hogy a Transz-adriai- vagy a Nabucco West-vezetéken keresztül érkezhet a gáz Európába. A Törökországgal való egyeztetés kapcsán Szijjártó megjegyezte, szeretnék eltörölni az ázsiai államba való vízumkötelezettséget, és bár a vízumpolitika nagy része uniós hatáskör, de szerinte „van mozgásterünk” e tekintetben.