Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
A javaslat teljesen abszurd, és szembe megy a demokrácia lényegével.
„A német választási rendszer rendkívül bonyolult, ráadásul kódolva van benne a szövetségi parlament alsóháza, a Bundestag létszámának növekedése. Bár a testület alaplétszáma 598 fő, a rendszer sajátosságai miatt jelenleg 736 képviselőből áll.
Az tehát nem kérdés, hogy a rendszer reformra szorul, de a hárompárti balliberális kormánykoalíció javaslata minden észszerűséget nélkülöz. Azt tervezik ugyanis, hogy bizonyos, egyéni választókerületben az emberek által közvetlenül megválasztott képviselőktől elveszik a mandátumot.
Miért merül fel ez a lehetőség? A lényeg: ma vegyes rendszer működik Németországban, de a parlamenti helyeknek végeredményben a listás szavazatarányok szerint kell megoszlaniuk. Ezt a most hatályos rendszerben úgy érik el, hogy ha egy párt az egyéni győzelmeivel több mandátumot szerez, mint ahány a listás szavazatok alapján járna neki (ún. túllógó mandátum), a többi párt is kap annyi mandátumot, hogy kiegészítsék arányosra (kiegyenlítő mandátum). A kormánypártok javaslata alapján eltörölnék a túllógó és a kiegyenlítő mandátumokat, és ezentúl egész egyszerűen elvennék annyi egyéniben megválasztott képviselőtől a mandátumot, amennyivel valamely párt több helyet nyert az arányosan neki járónál. Szóval közvetlenül megválasztott képviselők nem kapnának mandátumot az arányosság érdekében, és teljes választókerületek maradnának egy teljes ciklusra parlamenti képviselet nélkül.
A javaslat teljesen abszurd, és szembe megy a demokrácia lényegével. Közvetlenül megválasztott képviselőtől elvenni a mandátumot teljesen megmagyarázhatatlan, nem tudok elképzelni olyan indokot, ami ezt alátámaszthatja. Az ellenzéki CDU/CSU tiltakozik, és azt tervezi, hogy az alkotmánybíróságon támadja meg a törvényt, ha elfogadja a Bundestag.
Megjegyzem, hogy a dolognak persze politikai szála is van: az egyéni körzetek közül a legtöbbet a CDU/CSU szokta megnyerni, így az egyéni győzelemtől való megfosztás is leginkább ezt a pártszövetséget érintené hátrányosan. A politikai száltól függetlenül is igaz azonban, hogy példátlanul antidemokratikus lépés lenne a reform elfogadása.”
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay